Anasayfa / Yıldızlar Hakkında Bilgi

Yıldızlar Hakkında Bilgi

Yıldız Nedir?

Tıpkı güneş gibi ışık ve ısı yayan ve uzayda galaksiler halinde topluluk oluşturmuş birçok gök cisminden sadece bir tanesidir. Yıldız, içerisindeki termonükleer reaksiyonlardan oluşmuş çeşitli enerji ve sıcaklık yayan kor halinde bir gaz kütlesi olarak da tanımlanmaktadır.

Yıldızlar Neden Işık Saçar?

Yıldızların parlaması ve ışık saçmasının sebebi, çekirdeklerinde oluşan çekirdek kaynaşması olarak bilinen füzyon tepkimelerinde ortaya çıkan enerjinin yıldızın dış kısmına radyasyon sayesinde yansımasıdır.

yıldızlar Yıldızlar Hakkında Bilgi

Evrende Ne Kadar Yıldız Var?

Şehir ışıklarından uzak köy ve kasaba gibi yerlerde gece gökyüzüne bakıldığında gökyüzünün sonsuz denecek kadar yıldızlar ile dolu olduğu görülür. Aslında durum pekte öyle değildir. Gökyüzündeki yıldız sayısı aslında bizim gördüğümüzden çok daha az sayıdadır. Çıplak gözle bakıldığında, gökyüzündeki bütün yıldızların sayısı 6000’i geçmez.

Bizlerin ancak çıplak gözle ve teleskop yardımıyla görebildiğimiz bu yıldızlar, bir yıldız galaksisi olan Samanyolu Galaksisi’ne bağlıdırlar ve bu galakside tahmini olarak 200 milyar kadar yıldız olduğu düşünülmektedir. Uzayda Samanyolu galaksisi dışında tahmini olarak 100 galaksi olduğu tahmin edilir. Bu sayılar elbette kesin değil, sadece tahmini rakamlardır.

Yıldızlar şekil olarak diğer gök cisimlerinden farklı olmaları, yıldızların güneş sistemine bağlı olan Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars gezegenlerinden ayrı tutmaktadır. Bunun sebebi, uzaktan bakıldığında gezegenlerin durgun bir ışık gibi görünmesi, yıldızların ise sürekli olarak parıldamalarıdır.

Sözlükte Yıldız Ne Demektir?

Gökyüzünde görebildiğimiz (Güneş ve ay hariç) parıldayan gök cisimlerinin her birine yıldız denir.

İngilizcede Yıldız Ne Demektir?

Star

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------