Anasayfa / Genel Kültür / Yemek Seçmek Günah mıdır

Yemek Seçmek Günah mıdır

Yemek Seçmek Günah mıdır

Yemek seçmek günah değildir. Fakat hoş bir davranış olarak görülmemiştir. Her insanın damak tadı ve sevdiği yiyecekler farklı olabilir, bu nedenle bazı yemeklerden hoşlanmaması veya bazı yemekleri daha çok sevmek gayet tabi bir durumdur. Ancak, sevmediğimiz yemeği kötülemek gibi bir durum asla doğru görülemez.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sevmediği yemekleri, insanlar arasında asla kötülememiş ve kötülenmesini de yasaklamıştır. Ayrıca “Hoşlanmadığını bırak, onu başkasına haram etme.” buyurarak, başkalarının sevdiklerine karşı saygılı olmayı emretmiş ve yiyeceklerin ziyan olmasının önüne geçmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in bir yemekte aradığı en başlıca özellik, yemeğin helal ve temiz olması, vücuda fayda verip vermemesidir.

Ebû Hureyre (r.a) der ki:

“Peygamber Efendimiz (s.av), hiçbir yemeği kat’iyyen seçmezlerdi. Önüne konan yemeği, eğer iştahı varsa yer, yoksa yemezlerdi. Özellikle misâfir oldukları sırada, kendilerine takdîm edilen yemeklerden dolayı, ev sâhibinin gönlünü hoş tutmuşlar ve ikrâm edilen yemekleri son derece sevdiklerini ifâde etmişlerdir.”

Kaynakça:
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12987/yapilan-yemekleri-begenmemek-ve-yemek-secmek-gunah-midir.html

Yemek-Seçmek-Günah-mıdır Yemek Seçmek Günah mıdır

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------