Anasayfa / Yaşam / Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar ?

Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar ?

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Uluslararası ilişkiler, devletin diğer devlet ve hükümetlerle, uluslararası ilişkilerini düzenleyen ve iletişim kuran bir disiplindir.  Uluslar arası ilişkiler, birçok bilim dalını kapsamaktadır. Siyaset bilimi, iktisat, tarih, hukuk, felsefe, psikoloji, coğrafya, antropoloji ve daha birçok bilim dalının bütünleşmiş halidir. Uluslararası ilişkiler mezunu bir kişi, devletin küreselleşme problemleri ile devamlı kalkınma, nükleer yayılma, terör olayları, suçlar, milliyetçilik, insan hakları, çevre sorunları, güvenlik ve insan kaçakçılığı gibi pek çok alanda incelemeler yaparak raporlar hazırlamaktadır. İktisadi ve idari bilimler fakültesi kapsamında okunmakta olup, yabancı dil en önemli unsurlarındandır. İş hayatında uluslar arası ilişkileri düzenleyen bir organ görevinde çalışılacağı için birden fazla dil bilmek, işletmelerin tercihidir.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER MEZUNU ÇALIŞMA ALANLARI:

Uluslararası ilişkiler mezunu, devlette ve özelde birçok çalışma alanına sahiptir. Başta Dışişleri Bakanlığı, daha sonra İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamuoyu araştırma şirketleri, kalkınma ajansları, siyasi partiler ve Avrupa Birliği örgütlerinde çalışabilmektedir. Kamuda Kpss sınavı ile uzmanlık-müfettişlik, kaymakamlık, meslek memurluğu gibi alanlarda yer alabilmektedir. Özel sektörde genellikle en çok çalışılan bölüm dış ticaret birimi olmaktadır. Özel sektörde insan kaynakları, ithalat-ihracat gibi birimlerde de iş imkânına sahiptir. Uluslararası ilişkiler mezunu kişiler özel ve kamu bankalarında da iş fırsatına sahiptir. Sivil toplum örgütleri ve Birleşmiş Milletler örgütlerinde de uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarına yer bulunmaktadır.

Uluslararası ilişkiler mezunları yukarıda belirtilen çalışma alanlarına sahip olmakta ve kalifiye bir insan olarak yetiştirildiğinde birçok alanda iş fırsatı kapısı aralanmaktadır. Uluslararası ilişkiler mezunları, yabancı dile önem verip, gündemi sürekli takip altında tutup, siyaset bilimiyle ilgilendikleri takdirde tercih edilen bir eleman olarak iş hayatında var olmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Felsefe Nedir?

Felsefe, hem gündelik hayatta hem de diğer disiplinlerin uygulamaları yoluyla ortaya çıkan temel soruların sistematik …

3 Yorumlar

  1. Hep üniversitede bu bölümü okuyanların mezun olunca ne iş yaptıklarını merak etmişimdir. Beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.

  2. Bu bölümü okuyup bitiren bir kişi o zaman devlet kapısında rahatça iş imkanı bulabilir anladığım kadarıyla. Ama devlette çalışmak için de bu bölüm hakkında oldukça bilgili ve istekli olmak gerekir.

  3. Üniversite Uluslar Arası İlişkiler son sınıf bölümü öğrencisiyim. İnşallah devlette kendime kısa süre içinde çalışmak için yer bulurum tek temennim bu yönde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------