Anasayfa / Eğitim / Türkiye’de Eğitim Sistemi Nedir | Eksikleri Nelerdir

Türkiye’de Eğitim Sistemi Nedir | Eksikleri Nelerdir

Türkiye’de Eğitim Nereye Gidiyor ?

turkiyede-egitim Türkiye'de Eğitim Sistemi Nedir | Eksikleri Nelerdir

Eğitim Politikası Nedir ?

Bir toplulukta insanların hangi biçimde yetiştirilmek isteniyorsa , eğitim politikası ona göre yön verir.Bu yüzden toplumdaki insanlar hangi yönden yetiştirilmek istiyorsa eğitim  politikasını ona göre yönlendirirler , uygulamaya geçirirler.Uygar halklar eğitim sonrasında medyana gelir , yani uygar toplumları eğitim oluşturur.Türkiye’deki eğitim sistemine bakarsak gelen her yeni eğitim bakanı ile  eğitim reformunun yani eğitim sisteminin değiştirilmeye çalıştırıldığını görebiliriz . Bu hususta eğitim sistemimiz bir oyuncak durumundadır.

 

Eğitimdeki Sorumluluklar Nedir ?

Günümüz eğitim sisteminde öğretmen ve öğrenci arasında bir ilişki vardır , bunun doğru kullanılması öğretmen ve öğrenci için çok önemli bir husustur . Eğitimde bazı sorumluluklar vardır . Bu sorumluluklar öğretmen ve öğrenci için olmak üzere ikiye ayrılır . Öğretmenler öğrenciye konuyu ve eğitim sistemini kavratmak , iyi birer Türk vatandaşı yetiştirmek üzere bazı sorumluluklara sahiptir.Ama maalesef çoğu öğretmen günümüzde öğrencilere bunu böyle göstermemektedir . Bu hususta öğrencilerin sorumlulukları ise aslında öğretmenlerin  doğru anlattığı kavratmaya çalıştığı şeyleri doğru bir şekilde yeri ve zamanı gelince ya da özellikle sınavlar veya sosyal hayatımızda kullanmayı bilmesidir .

 

 

Günümüz Eğitim Sisteminin Eksikleri Nelerdir ?

Günümüz eğitim sistemi kabul etmek gerekirse eski ezberci ve ödevci olarak bilinen , hiç hoşlanılmayan eski eğitim sistemine göre daha verimli olabilir . Çünkü günümüzde yenilenen eğitim sisteminde   öğrencilere araştırmacı kimliği verilmek istenmiştir . Aslında bu sisteme bakacak olursak mantığı güzel ve yararlı olabilecek bir sisteme benziyor ve öyle de bir sistem . Ama günümüz öğrencileri yine bir kaçamak yol buluyor , eğitim sistemimizi verimli kullanmak yerine gereksiz bir yola başvuruyor.  Örnek olarak vermek gerekirse internetin her şey olduğu günümüzde öğrenciler araştırması gereken belki de gerçekten araştırsa çok yararlı olacak bir ödevi internet dünyasından kopyala ve yapıştır yapıyorlar . İşte bu yüzden günümüz eğitim sistemi yararlı olsa bile verimini çoğu öğrenci kullanmaktan kaçıyor .

Kısacası 4+4+4 belkide ilerleyen zamanlarda gelecek yeni sistemin pek bir yararı olmayacak . Aslında gelişen dünyamızda gelişen eğitim sistemimiz çok iyi bir hale gelirken öğrencilerin bu fırsatı değerlendirmek istememesi ile öğrencilerin bir çok şansı elinden kaybettiğini görebiliriz .

 

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Erasmus Plus Nedir

Erasmus Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Planı anlamına gelmektedir. Erasmus etkinliği 2014 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------