Anasayfa / Genel Kültür / Türk Tarih Kurumu Nedir

Türk Tarih Kurumu Nedir

Türk Tarih Kurumu Nedir

Turk-Tarih-Kurumu-Ataturk Türk Tarih Kurumu Nedir

Atatürk tarafından 12 Nisan 1931 tarihinde kurulmuş olan Türk Tarih Kurumu, Türk tarihini en iyi şekilde araştırıp öğrenmek, tarihimizin bilimsel yönden incelenerek gençlerimize şan ve şerefle dolu olan tarihimizi en doğru şekilde anlatıp onlara geçmişten örnek alarak geleceğe nasıl bakacaklarını öğretmek amacıyla kurulmuş bir kurumdur.

Türk Tarih Kurumu (TTK)’nun merkezi Ankara’da bulunmaktadır. İlk olarak Türk Tarihai Tetkik Cemiyeti adı altında kurulan bu kurum daha sonra 3 Ekim 1935 yılında Türk Tarih Kurumu olarak yeniden adlandırılmıştır.

Türk Tarih Kurumu tüzüğünün 4.maddesine göre kurumun amacı, Türk ve Türkiye tarihiyle ilişkili araştırmaların yapılması, yabancı kaynaklardaki bilgilerin Türkçeye çevrilmesi, bilimsel toplantılar ve kongreler düzenlenmesi, Türk Tarihiyle alakalı konuların araştırılarak kitap ve dergi haline getirilerek halka arz edilmesi gibi çalışmalar yapmak ve yaptırmaktır.

Ayrıca, Anadolu’da var olan kültürün ve bunu Orta Asya topraklarına kadar bağlayan yolları ortaya çıkarmak ve Anadolu’da yaşayan eski uygarlıklara ait kalıntı ve eserleri araştırmak üzere kazılar yapmakta Türk Tarih kurumunun bir görevidir.

Turk-Tarih-Kurumu-Ataturk Türk Tarih Kurumu Nedir

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------