Anasayfa / Sağlık /  Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik nedir ?

 Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik nedir ?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, sağlık kuruluşlarında hastaların evrak ve bilgi dökümlerini, hastanın giriş-çıkış işlemlerini belirli bir düzen içinde oluşturma suretiyle gerçekleşen masa başı, büro işidir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik çalışanları, bulunan bilgilerin derlenmesi, düzenlenmesi, saklanması ve ilgililere iletilmesi işini icra etmektedir. Yalnızca hastaların değil, sağlık kurumu çalışanlarının da giriş çıkış işlemleri ve evrak işlemlerini sağlamaktadır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, dosyalama işleminin düzenli bir şekilde oluşturulması ve bulguların sistematik bir şekilde muhafaza edilmesi açısında önem taşımaktadır. Düzenli muhafaza edilen bilgiler, etkili bir çalışma sisteminin oluşmasını sağlamaktadır.

Tıbbi dokümantasyon ve sekterlik mezunu kişiler, belge düzenleme, araştırılan bilgileri hazırlama, bulguları takip etme işlemleri ve arşivleme işlemlerinden sorumludur. Çeşitli sağlık kuruluşlarında, kliniklerde, kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde iş imkânına sahiptir. 2 yıllık veya 4 yıllık bir eğitim sürecinden geçmektedirler. Sağlık alanında etkili ve kaliteli bir çalışma sağlanabilmesi için gerekli olan tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, ihtiyaç duyulan ve geniş çalışma alanına sahip bir meslek dalıdır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunları doğrudan hasta ile iletişimde olmamaktadır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik son yıllarda çok gelişen ve ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. Sağlık kurumlarında, dosyaların düzenli bir şekilde tutulması hastanın takibi açısından önem taşıdığından bu alanda hizmet veren kuruluşlar tarafından bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Tibbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik  Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik nedir ?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alanında çalışmak isteyen kişiler, fizik, farmakoloji, anatomi gibi konulara hakim olmakla yükümlüdürler. Sağlık kurumlarında çalışmak isteyenlerin sahip olması gereken özelliklerden biri ise etkin bilgisayar kullanabilmektir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik üzerinde çalışmak isteyen kişiler işlemlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştirecektir. Bu nedenle etkin ve verimli bilgisayar becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü okuyan kişiler, bakanlık ve hastane içinde farklı görevlerde bulunabilmektedir. Yataklı tedavi kurumlarında, polikliniklerde ve hasta kabul servisi çalışma alanlarındandır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------