Anasayfa / İslamiyet / Tebbet Suresi Hangi Olay Üzerine İnmiştir

Tebbet Suresi Hangi Olay Üzerine İnmiştir

Tebbet Suresi Hangi Olay Üzerine İnmiştir

Tebbet Suresi, Ebu Leheb’in Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e karşı yapmış olduğu sözlü ve fiili düşmanlığın sonucunda inmiş bir suredir. Tebbet Suresinde Ebu Leheb’in alevli bir ateşe yaslanacağı ve karısının da onun odun hamalı olacağı ifade ediliyor. Buradan da anlaşılıyor ki Ebu Lehep ve karısı cehennemliklerdendirler.

Tebbet Suresinin nazil olma sebebi; Ebu Leheb ve karısının her yerde Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e ve İslam dinine yönelik düşmanlık etmesinden dolayıdır. Ebu Leheb her zaman sözlü ve filli olarak İslamiyet’e ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e yönelik saldırılarını devam ettirmiş ve karısı da ona destek olmak için Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in evinin bulunduğu eve ve evin bulunduğu sokağa dikenler serper, İslam aleyhine dedikodu yapardı. Hatta kocasına o kadar içten destek oluyor ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e karşı oluyordu ki sürekli üzerinde taşıdığı ve çok sevdiği gerdanlığı bile İslam aleyhine yaptığı harcamalarda harcamıştır. Tebbet Suresi bu olaylar karşısında nazil olmuştur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Peygamberimizin İsmi Anıldığı Zaman Ne Söylenir

Peygamberimizin İsmi Anıldığı Zaman Ne Söylenir Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ismi anıldığı zaman ”Allahumme Salli Ala …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------