Anasayfa / Genel Kültür / Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Cumhuriyet altını ve tam altın insanlar tarafından çoğunlukla ayırt edilememekte ve aynı altın olarak görülmektedir. Halkımız bu iki altın türü arasındaki farkı tam olarak bilmemektedir ve iki altının da aynı altın olduğunu düşünülmektedir. Fakat durum aslında böyle değildir. Cumhuriyet altını ve tam altının birbirinden büyük çoğunlukla farklı iki altın türüdür. Fakat iki altın türünün de ekonomik olarak neredeyse aynı fiyata sahip olduğunu unutmamak gerek. Bu iki altın türünü ayrı ayrı araştırıp incelemek daha faydalı ve daha öğretici olacaktır. Cumhuriyet Altını Nedir? Cumhuriyet altını ya da diğer adıyla ata altın, 7.216 gram ve 22 ayardır. Bu altınımızın çapı 22 milimetredir ve Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılmaktadır. Cumhuriyet altınının bir yüzünde ”Hakimiyet Milletindir” ifadesi, Atatürk portresi ve bu iki ibarenin altında ”Ankara” ifadesi yer almaktadır. Bir diğer yüzünde ise ”Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 rakamları ve bunların altında da altının basım tarihi bulunmaktadır.

Tam Altın Nedir?

Tam altın yine Cumhuriyet altını gibi 22 ayar olmakta fakat gram olarak Cumhuriyet altınından 0.200 gram daha azdır. Yani tam altının ağırlığı 7.016 gramdır. Tam altının çapı ise 30 milimetre olup Cumhuriyet altınından daha büyüktür. Yine Cumhuriyet altını gibi Türkiye Cumhuriyet Darphanesi tarafından basılmaktadır. Tam altının bir yüzünde Atatürk portresi ve Atatürk portresinin çevresinde yıldız işaretleri ve nakış süslemeleri bulunmaktadır. Diğer bir yüzünde ise Cumhuriyet altınına benzer şekilde ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve altının basım tarihi yazmaktadır.

İki Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

tam-altin-ve-cumhuriyet-altini-arasindaki-fark Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam altının çapı Cumhuriyet altının çapından 8 milimetre daha büyüktür. -Tam altın Cumhuriyet altınına kıyasla 0.2 gram daha ağırdır. -Her iki altın da kulplu veya kulpsuz üretilebilir. -Tam altının çeyrek ve yarım altın olmak üzere 3 çeşidi vardır. Cumhuriyet altının ise çeyrek ile birlikte 2 çeşidi vardır. -İki altının da üstündeki birkaç detay benzer olsa da işlemeler ve süslemeler tamamen farklıdır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

5 Yorumlar

  1. Aslında aralarında pek de bir fark yokmuş. Sadece işleme ve süs gibi ufak detaylar var.

  2. Ben bunların ikisini de aynı sanıyordum. Bu kadar yakın olan altını neden 2 çeşit yapar ki.

  3. Cumhuriyet altınının adı kulağa daha bir güzel geliyor nedense. Çok daha pahalı gibi duruyor.

  4. Acaba önce tam altın mı çıkmış yoksa cumhuriyet altını mı?

  5. Cumhuriyet altını aynı para gibi. Üzerindeki yazı ve tarihler açısından en değerli paramız diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------