Anasayfa / Genel Kültür / Süleyman Şah Kimdir

Süleyman Şah Kimdir

Süleyman Şah Kimdir?

Süleyman-Şah-Kimdir Süleyman Şah Kimdir

Süleyman Şah, 1178 yılında Kaya Alp’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Oğuzların Kayı boyuna mensuptur ve babasından sonra Kayı Boyunun beyi olacaktır. Süleyman Şah aynı zamanda Ertuğrul Gazinin babası ve Osman beyin de dedesidir.

13.Yüzyılın ilk dönemlerinde Moğol istilası nedeniyle Süleyman Şah batıya göç etmeye karar vermiştir. Türkistan topraklarından 50.000 kişiyle beraber Kuzey Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu topraklarına gelerek 1214 yılında Erzincan ve Ahlat bölgesi yakınlarına yerleşti. Kendisine bağlı bazı aşiretler de Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a yerleşmişlerdir.

Süleyman-Şah-Kimdir Süleyman Şah Kimdir

Süleyman Şahın Ölümü ve Mezarı

Kayı boyuna mensup birkaç tane bey ile birlikte Ceber’e giderken yolda Fırat Nehrinde boğularak vefat etti. Ölümünün ardından Caber Kalesinin Fırat nehri hizasındaki bir kümbete defnedilmiştir.

Süleyman Şah’ın kabri için her zaman ayrı bir önem verilmiştir. Suriye, Osmanlı topraklarından ayrılınca Fransızlar tarafından kısa bir süre işgal edilmiştir. Daha sonra Ankara Anlaşması gereğince Süleyman Şah türbesi Türkiye toprağı olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde Süleyman Şah Türbesi halen Türk Toprağı olarak kabul edilmekte ve bulunduğu noktada Kahraman Türk Askerleri nöbet tutmakta ve Türk Bayrağı dalgalanmaktadır.

Süleyman Şahın Çocukları Kimlerdir?

  • Gündoğdu Bey
  • Ertuğrul Gazi
  • Dündar Gazi
  • Sungur Tekin

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------