Anasayfa / Yaşam / Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ne iş yapar ?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ne iş yapar ?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği, hava taşıt araçları, havaalanı ve terminallerde ilgili işlemlerin yürütülmesini sağlayan, yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmelerinden sorumlu olan meslek dalıdır.  Yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili yapılacak olan her işten sorumlu olup, bulunduğu kurumun kalitesini arttırmak yönünde çalışmalar yapar. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği, bulunan kurumun uçaklarının karlı bir şekilde çalıştırılması için planlar hazırlayıp düzenler.

Çalışılan kurum ve diğer hava yolları arasında iletişim kurup güvenli hava trafiği organizasyonu yaratır. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği son zamanlarda çok fazla tercih edilen ve eleman eksiği çok fazla olan bir meslek dalıdır. Özel sektör ve devlette geniş çalışma imkânları bulunmaktadır. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunu bir kişi “sivil hava ulaştırma işletmecisi” unvanını alır.

Operasyon memuru, operasyon şefi, operasyon supervisor, yolcu hizmetleri memuru, yolcu hizmetleri şefi, yolcu hizmetleri supervisor, kargo memuru, kargo şefi, kargo supervisor, ramp memuru, ramp şefi, ramp supervisor, istasyon müdürü gibi bölümlerde kısacası havaalanı, havayolu ve catering olan her yerde iş imkânına sahiptirler.

Sivil-hava-ulastirma-işletmeciligi Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ne iş yapar ?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyanlar devlette kadro açılan Hava Trafik Kontrolörlüğü unvanı ile çalışma hayatına atılabilmektedir.  Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okumak isteyen kişilerde bulunması gerek özellikler; sayısal düşünme yeteneğine sahip, matematik ve sosyal bilimlere ilgi duyulması, insanlarla iyi iletişimi olan, sabırlı, hoşgörülü ve anlayışlı, insanların sorunlarına çözüm üretebilecek kapasitede, ayrıntılara dikkat eden ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Çalışma ortamı büro ortamlarında, masa başı işlerde olabileceği gibi tüm gün ayakta durup, beden gücünü kullanıp çalışarak da olabilmektedir. Çalışma alanları hava yolları olduğundan, uçak personelleri ve yolcularla sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Sivil hava ulaştırma işletmecisi, uçakların kalkış planını hazırlar, yolcuların bağlantı ve işlemlerini yapar, uçağın- yolcunun uçuş numaralarını kontrol eder, uçak ile sürekli irtibatta olup hava durumu raporu verir ve uçağın varacağı istasyonu hakkında bilgi verici olmaktadır. Günümüzde sivil hava ulaştırma işletmeciliğine gelişen teknoloji ile beraber çok önem verilmekte olup, geleceğin mesleklerinden biri haline gelmiştir. İş imkânlarının geniş ve alanında eksiğin çok fazla olması nedeniyle tercih edilmesi gereken mesleklerden biridir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Felsefe Nedir?

Felsefe, hem gündelik hayatta hem de diğer disiplinlerin uygulamaları yoluyla ortaya çıkan temel soruların sistematik …

Bir Yorum

  1. Bu alanda çalışmak için üniversitede acaba hangi bölüm okumak gerekiyor? Uçaklara karşı çok büyük bir ilgim var ama pilotluk çok pahalı bir bölüm olduğu için gitmek istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------