Anasayfa / Sağlık / SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ NEDİR ?

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ NEDİR ?

Sağlık kurumları işletmeciliği, çeşitli sağlık kurum ve kuruluşlarının sağlık politikasını oluşturma, gerekli personelin ve araç-gerecin sağlanması, çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi gibi idari işlemleri yöneten kişilerden oluşan meslek dalıdır. Sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık sektöründeki her türlü kamu kuruluşu ve özel kuruluşların ihtiyacı olan bir yönetim unsurudur. Sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak kalifiye kişileri yetiştiren bir programdır.

Sağlık kurumları işletmeciliği bölümünden mezun olan kişiler, çeşitli sağlık kurumlarında, etkinliklerin düzenlenmesi, sağlık ve muayene ücretlerinin saptanması, kurumdaki personellerin doğru birimlere atanması görevlerini üstelenmektedir. Ayrıca kurumun, işletme politikasını oluşturup uygulama, sağlık bilgi sistemi kurma, sağlık hizmetinin verilebilmesi için gerekli olan personel ve paranın tedariki, muayene ücretlerinin belirlenmesi ve kurumun kalitesini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak ile yükümlüdür. Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü okuyan kişiler, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, vakıf hastaneleri, özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, sağlık araştırma merkezleri ve ilaç-tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında iş imkanı bulabilmektedir.

saglik-kurumlari-isletmeciligi SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ NEDİR ?

Sağlık kurumları işletmeciliği okumak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler; hızlı ve analitik düşünebilme, plan yapıp uygulama yeteneği gelişmiş, yeniliklere açık, ekip çalışmasına uyum sağlayabilecek ve insanlarla iyi derecede iletişim kurabilmektir. Sağlık kurumları işletmeciliği yapmak isteyenlerin sağlık personeli ile doktor ve hemşireler ile ilişkilerinin kuvvetli olması gerekmektedir. Yönetim ve idareyi sağlamak için gerekli uygulamaları gerçekleştirip, sabırlı ve anlayışlı bir tutum sergilemeleri gerekmektedir.

Sağlık kurumları işletmecileri, sağlık sektöründe ortaya çıkan veya çıkabilecek potansiyel sorunları tespit edip, çözüme kavuşturma yolunda çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca kurumun kalitesini ve imajını korumak ve zedelenmesini önlemek için çevre sağlığı ile ilgili araştırmalar yapar ve uygulamaya koyar. Sağlık sektöründeki her kuruluşta çalışma imkânı bulunmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------