Anasayfa / Sağlık / Sağlık kurumları işletmeciliği ne iş yapar ?

Sağlık kurumları işletmeciliği ne iş yapar ?

Sağlık kurumları işletmeciliği, çeşitli sağlık kurumlarında görev alan, idari ve evrak işlemlerinden sorumlu olan bir yöneticiliktir. Bulunulan sağlık kurumunun ihtiyaçlarının giderilmesinde, personelin görevlendirilmesinde ve gerekli olan araç-gereçlerin tedarikinde söz sahibi olan kişilere sağlık kurumları işletmecisi denilmektedir. Sağlık kurumları işletmeciliği, yönetim vasfı içinde olduğu için, sıklıkla sağlık kurumunun çalışanları, personelleri, doktor ve hemşireleriyle ilişki içerisinde olmalıdır. Bu nedenle insanlarla iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve sorunları dinleyip çözüm üretebilecek düzeyde bilgiye sahip kişilerin yapması gereken bir meslek dalıdır. Sağlık kurumları işletmeciliği mesleğinin amacı, orta ve üst düzeydeki sağlık kurumlarının idaresini yapmak, oluşabilecek karışıklık ve problemlere karşı hızlı çözüm bulunmasını sağlamaktır.

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ NE İŞ YAPAR?

Sağlık kurumları işletmeciliği mezunu olan kişiler “sağlık kurumları işletmecisi” unvanını almaktadır. Sağlık kurumları işletmecisi,  devlette ve özel sektörde sağlık sektöründeki her yerde iş imkânına sahiptir. Özel ve devlet hastanelerinde, vakıf hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, emekli sandığı, Bağkur, SSK kuruluşlarında, özel sigorta şirketlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ilaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında ve sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilmektedir.

Sağlık kurumları işletmeciliği mezunu kişiler, sağlık kurumlarının personelinin karşılanması, personelin verimli bir şekilde çalışması, gerekli görülen araç-gereçlerin tedariki ve kullanımı ile ilgilenmektedir. Masa başı ve büro işi olarak nitelendirilmektedir. Sağlık kurumları işletmecisi, çalışılan sağlık kurumlarının düzenlemiş olduğu etkinlikleri ve yapılan çalışmaları takip edip etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır.  Sağlık kurumlarının bilgi yönetim sistemlerini düzenlemek ve kontrol etmek görevlerindendir. Hastane ile ilgili faturaların düzenlenmesi, sermaye hesaplamaları ve muhasebe tutulmasından sorumludurlar. Personelin performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi için çalışmalar düzenleyip, raporlar hazırlamaktadır. Sağlık kurumları işletmecisi her zaman yeniliklere açık olmalı ve sağlık sektöründe meydana gelen değişimleri takip edip kendi çalıştığı kurumda bunu uygulamakla yükümlüdür. Belge takibi ve veri kaydını yapmak ve sağlık politikası yaratmak da sağlık kurumları işletmecisinin yaptığı işler arasında yer almaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

5 Yorumlar

  1. Sağlık kurumları işletmeciliği mezunları devlette iş bulamıyor. Çünkü atamaları yapılmıyor.

  2. Sağlık kurumları işletmeciliği ile sağlık yönetimi bölümü birleştirildi ve artık sağlık yönetimi adı altında eğitim veriliyor.

  3. Ülkenin profesyonel sağlık yöneticilerine ihtiyacı var. Yoksa hastanelerimiz kaliteli hizmet veremez.

  4. Bölüm işletme bölümü olduğu için herhangi bir özel şirketin yönetim kadrosunda çalışabiliyorlar. Yeter ki nitelikleri olsun.

  5. Bölüm ve dersler çok güzel ancak Sağlık kurumları işletmeciliği’ne hak ettiği değer verilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------