Anasayfa / Safranbolu Evlerinin Mimari Özellikleri Nelerdir

Safranbolu Evlerinin Mimari Özellikleri Nelerdir

Safranbolu Evlerinin Mimari Özellikleri Nelerdir Kısaca

Tarihi Safranbolu evlerinin mimari özellikleri, geleneksel Türk evlerinin en iyi şekilde yansıtıldığı mimari eserler olarak gösterilmektedirler. 18. Yüzyıldan itibaren yapılan bu eserler günümüzde koruma altına alınmışlardır.

Yaklaşık olarak 2000 civarında ev bulunmakta olan Safranbolu Evleri, sayılarının bu kadar çok olmasına rağmen hiçbir ev, diğer evin manzarasına engel olmaz ayrıca şehrin meydanına çıkan yolların tamamı Arnavut kaldırımlı yollardır.

Tarihi Safranbolu Evleri, Türk evlerinin en iyi şekilde yansıtılan eserleri olduğunu yukarıda belirtmiştik. Türk kültüründe geniş aileler olduğundan dolayı Safranbolu Evlerinin kalabalık aile yapısına göre inşa edildiğini görebilirsiniz. Hatta bu evlerde haremlik ve selamlık sistemi de mevcuttur. Bu evlerin en alt kısımlarında genellikle hayvanların bulunduğu kısımlar yapılmıştır. Ayrıca hayvanların kalacağı yerin yanında farklı bir yer ayrılır ve buraya bazı gıdalar ve kış aylarında yakılacak odunlar muhafaza edilir.

Safranbolu Evleri’nin inşasında taş, kerpiç, alaturka kiremitler ve ahşap malzemeler tercih edilmiştir. Ayrıca evlerin hiçbiri, yanındaki diğer evlerin manzarasını bozmaz ve sokak ile aralarında taş duvarlar inşa edilmiştir.

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri-2

Safranbolu Evleri-3

Safranbolu Evleri-4

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------