Anasayfa / Sağlık / Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ?

Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana gelen romatizmalı iltihaplar ve hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır. Eklemlerde kötü nitelikte, iltihaplı sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkar. Romatoloji hastalıkları, genetik (genetik yatkınlık), çevresel faktörler( mikrobik ve kimyasal faktörlere maruz kalma) ve fizyolojik( hormonlar ve yaş durumu) faktörler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Romatoloji, yalnızca kas sistemi hastalıkları olmayıp, vücudun bütün doku ve organlarını etkileyebilen bir hastalık grubudur. Kısaca romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin kontrolden çıkarak, vücutta kendi doku ve organları ile savaş halinde olması olarak tanımlanmaktadır.

ROMATOLOJİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ:

Romatoloji hastalıklarının en belirgin belirtilerinden biri, ağrılardır. Vücudun çeşitli bölgelerinde, boyunda, bel kısmında ya da sırtta çeşitli ağrılar görülmesi en temel belirtilerindendir. Ancak her ağrı romatoloji hastalıklarının belirtisi olmayacağı gibi, hiç ağrı olmaması da romatoloji hastalığının olmadığı anlamına gelmemektedir. El ve ayak parmaklarının eklemlerinde iltihaplı bezeler görülebilmekte, düğüm ve sıkışmalar söz konusu olabilmektedir. Vücudun eklem yerlerinde şişlik ve sıcaklık hissetmek de romatoloji hastalıklarının belirtilerindendir.

Romatoloji hastalığının diğer belirtilerinden bahsedecek olursak bunlar; kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, ciltte döküntü, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, ağız kuruluğu, gözde kızarıklık, sindirim sistemi sorunları, böbreklerin az çalışması, kalp ve dolaşım sisteminde yaşanan olumsuzluklar ve nörolojik belirtilerdir. Ayrıca romatoloji hastalıkları kişide halsizliklere neden olmaktadır.

ROMATOLOJİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ:

Romatoloji hastalıklarının tedavisi uzun süreli olmakla beraber ömür boyu da sürebilmektedir. Hastalığının getirmiş olduğu bütün belirtiler ortadan kalkmamakta sadece ağrıların ve yakınmaların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Tedavinin, olası organ tutulmalarını engellemek ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılması gereklidir. Hastalık, kişiden kişiye farklı şekilde nüksetmekte olduğundan tedavi de ona göre farklı şekillenmektedir. İltihaplı olmayan hastalıklarda kortizon ilaçları kullanılmamakta, ağrıların geçmesini sağlayacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İltihaplı durumlar söz konusu olduğunda, erken teşhis çok önem taşımaktadır. Erken teşhis yapıldığında, hastanın vücudunda meydana gelen deformeler ve sakatlıklar önlenebilmektedir. Romatoloji hastalıkların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ile beraber bir iyileştirme uygulanmaktadır. İltihaplı durumlar söz konusu olduğunda uzman hekimin önerdiği kortizonlu ilaçlar ve tedavi yöntemleri düzenli uygulanmalı ve ihmal edilmemelidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

3 Yorumlar

  1. Bütün belirtiler bende mevcut. Ama bir doktora gittiğimde romatizma yok sizde diyor. Bende anlam veremiyorum bu duruma.

  2. Romatizma şikayetiyle hastaneye gittim. Belimde ve bacaklarımda aşırı derece ağrı vardı. Ama keşke romatizma olsaydı. Doktorum bel fıtığım olduğunu söyledi.

  3. Bu romatizma denen hastalığı önlemek için nelerden uzak durmalıyız. Nasıl bir önlem alabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------