Anasayfa / Genel Kültür / Rene Descartes Kimdir Kısaca

Rene Descartes Kimdir Kısaca

Rene Descartes Kimdir Kısaca Hayatı

Rene Descartes (Rön Dekar) 1596 – 1650 yılları arasında yaşamış Fransız filozof ve matematikçidir. Çağdaş felsefenin temellerini atan bilginlerinden biri olan Descartes, aynı zamanda analitik geometrinin de kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Aslen felsefe üzerinde çalışan Descartes, matematiği bu araştırmaları için bir yöntem olarak görmüştür. Bu sebeple gelişmiş geometri yöntemleri ile kendi çağının cebir bilgisini derinlemesine incelemiştir. Ancak matematiğin bu iki dalının da kendi amaçları için yetersiz olduğunu düşünmüştür. Şöyle ki geometrinin biçimle uğraşırken kavrayışı geliştirecek yolları ihmal ettiğini, öte yandan cebrin ise fazla teorik kaldığını iddia etmiştir. Bu şekilde yeni bir yöntem arayışında iken her iki dalı birleştirip bu dalların eksik gördüğü taraflarını tamamlayıcı yeni bir matematik kuramı olarak analitik geometriyi kurmuştur.

Descartes, böylece geometride bir düzlemde bulunan noktaları birbirine dik iki eksene olan uzaklıkları ile belirtmiş ve geometride cebirsel yöntemlerden yararlanarak yeni bir matematik dalı geliştirmiştir.

Rene-Descartes-1 Rene Descartes Kimdir Kısaca
Rene-Descartes-1 Rene Descartes Kimdir Kısaca

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------