Anasayfa / Yaşam / Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR?

Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir kişinin bir başkasına verdiği yardımdır. Yardım kavramı ile kast edilmek istenen şey zor anlarda tavsiye vermek, zor anlarda akıl öğretmek ve bireyi doğru olduğu varsayılan bir hareketi ve davranışı benimsemeye ya da uygulamaya zorlama olmadan, onun çeşitli, farklı seçenekleri tanımasında ve kendine en uygun olanı seçmesi amacıyla gerekli değerlendirmeyi yapabilecek hale, duruma gelmesine çalışmaktır.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK NEDİR?

Psikolojik danışmanlık, kişinin kendini anlamasında, problemlerini ve sorunlarını tanımlayabilip çözümler bulmasında, kendi açısından farkındalık kazanıp, kararlar almasında  geliştirmesinde ve  çevresiyle sağlıklı bir iletişim, etkileşim halinde olmasında, kendini en iyi şekilde geliştirmesi için profesyonel kişilerce verilen uzman yardım sürecidir.

Aslında bu iki kavrama da bakacak olursak, bilen kimsenin bilmeyen ya da yardım bekleyen birine çözümler sunarak yardımcı olmaya çalışması insanlığın var oluşundan beridir gelen bir süreçtir. Aynı gözüken ama tamamen birbirinden farklı anlamlara sahip olan bu kavramlar insan hayatlarının bünyesinde olan ve neredeyse silinmesi imkansız olabilen kelimelerdir. İnsanlar genelde bir derdi olunca veyahut bir sorunla karşılaşınca kendisine yakın hissettiği, tam anlamıyla güvendiği birine dertlerini açması, bu sıkıntılar karşısında ne yapması gerektiği hususunda ondan yardım ve fikir alması aynı zamanda toplumla bireyler arasındaki insan ilişkilerinin önemli etkenlerinden biridir. Güvendiğiniz birine bir derdinizi açtığınızda, sorununuz hakkında yeni bilgiler, bakış açıları ve görüşler kazanabilirsiniz ve size verdiği moral ile de daha pozitif bakış açılarını da kendinize kazandırabilirsiniz. Sizin o an göremediğiniz şeyleri bir rehber ya da bir psikolojik danışman görmüş olabilir.  Bu nedenledir ki rehberlikler ile psikolojik danışmanlar insanlara karşı tavırlarında her zaman sıcakkanlı ve güven veren bir dost ya da arkadaş tavrını benimsemişlerdir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Felsefe Nedir?

Felsefe, hem gündelik hayatta hem de diğer disiplinlerin uygulamaları yoluyla ortaya çıkan temel soruların sistematik …

12 Yorumlar

 1. Okullarda bulunan rehberlik servisleri bence yetersiz. Okullara tamamen profesyonel bir rehberlik hizmeti verilmesi şart bence. O kadar gencin hele bide ergenlik dönemlerinde desteğe ve yardıma ihtiyaçları çok olur.

 2. Birilerine derdimi anlatmak beni aşırı derece rahatlatıyor. Üstümden bi yük kalkıyor nerdeyse. Bunun için haftanın 1 günü veya 2 günü psikolojik destek alıyorum.

 3. Bence Psikolojik desteğin herkes tarafından alınması gerekiyor. Günümüz ülkesinde bu desteği alanlara çevremizdekiler deli gözüyle bakıyor ama bu bence çok saçma.

 4. Rehberlik servisi ve psikolojik danışmanlık arasında büyük bir fark vardır. Lütfen bu farkı karıştırmayın.

 5. Bu nedenledir ki rehberlikler ile psikolojik danışmanlar insanlara karşı tavırlarında her zaman sıcakkanlı ve güven veren bir dost ya da arkadaş tavrını benimsemişlerdir.’ En çokta bu hizmetleri hoşuma gidiyor. Herşeyi anlatsan bile sıcakkanlı şekilde yanaşıyorlar.

 6. Herkes bu kelimelerin anlamlarını doğru bildiğine inanır. Bende onlardan biriyim. Ama bu makaleyi okuduktan sonra aradaki büyük farkı gördüm.

 7. Birbirimizden o kadar uzaklaşmış durumdayız artık insanlar maalesef psikolojik danışmanlara gitmek zorunda kalıyor.

 8. Bu danışmanların işi de zor gerçekten. Karşına gelen kişi sağlıklı değil sonuçta nasıl idare ediyorlar ilginç.

 9. Bazen insan kendini anlayamaz ve dışarıdan bir yardım almak isteyebilir. İyi bir psikolojik danışman insana hayat verebilir.

 10. İçini dökebileceğin bir dostun varsa böyle danışmanlara gerek olmaz. Ancak meslekleri gerçekten saygı duyulması gerekilen bir meslek.

 11. İnsanı anlamak çok zordur. O yüzden psikolojik danışman olmak kolay değil. Bir süre sonra onlar da aıl sağlığını kaybedebiliyor.

 12. Peki bu danışmanlar problemlerini ve sorunlarını nasıl çözüyor acaba. Başka bir danışmana gittiğini düşünmek bir komik ve ilginç geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------