Anasayfa / Genel Kültür / Ramazan Bayramı Neden Her Yıl 10 Gün Önce Gelir

Ramazan Bayramı Neden Her Yıl 10 Gün Önce Gelir

Ramazan Bayramı Neden Her Yıl 10 Gün Önce Gelir
Ramazan Bayramı Neden 10 Gün Önce Gelir

Ramazan-Bayramı-Neden-Her-Yıl-10-Gün-Önce-Gelir Ramazan Bayramı Neden Her Yıl 10 Gün Önce Gelir

islam ’ın emirleri Müslümanlara Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde kameri aylar ile bildirilmiştir. Kur’an-ı Kerim, in mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel farz ibadetlerimizden olan orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve fazilet bereket açısından daha önemli olduğu hep hicri takvim esasına göre belirlenmiştir.

Yıl ile Dünya ’nın Güneş çevresinde dolanımı için geçen süre anlatılıyorsa buna şemsi yıl (güneş yılı) denir. Bu süre 365 gün 6 saattir. Şemsi yılı temel olan takvime de miladi takvim denir. Eğer yıl sözcüğüyle 12 kez dolanım anlatılıyorsa buna da hicri-kameri yıl denir. Ay, Dünya çevresinde bir dolanımını 29.5 günde tamamladığına göre bu süre 29.5×12=354 gün eder. Böylece hicri-kameri yıl, şemsi yıldan 10.5-11 gün kısadır. Bu yüzden (Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 – 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar da bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir.) hicri-kameri takvime göre saptanan Ramazan ve Kurban Bayramları şemsi yılın değişik mevsimlerine ve tarihlerine rastlar. Bu dönem 33 yılda bir yinelenir. Örneğin; bu yılda (1986) 9 Haziran’da başlayan Ramazan Bayramı 33 yıl sonra aynı tarihine denk gelecektir.
Sonuç olarak; oruçta, üç yüz altmış beş gün olan şemsi (miladi) takvim değil, üç yüz elli beş gün olan kameri (hicri) takvim esas alınmıştır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Yorum

  1. Çok güzel beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------