Anasayfa / Peygamber Efendimizin Misafirlere İkram Konusundaki Tutumu

Peygamber Efendimizin Misafirlere İkram Konusundaki Tutumu

Peygamber Efendimizin Misafirlere İkram Konusundaki Tutumu Nasıldır

Peygamber Efendimiz (s.a.v), misafirlere karışı ikram konusundan her zaman cömert davranmıştır. Eve gelen misafirlerle hem kendisi hemde ailesi yakından ilgilenmişler ve son derece nazik davranmışlardır.

Habeş Kralı’nın Medine’ye gönderdiği heyet ile Peygamber Efendimiz (s.a.v) bizzat kendisi ilgilenmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Habeş heyetine olan bu ilgisi sahabenin dikkatini çekmiştir. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) onlar şöyle buyurmuştur;

“-Bunlar bizim arkadaşlarımıza ikram ettiler. İlk muhacirleri hoş karşıladılar. Ben onlara bunun karşılığını bizzat vermek isterim” diyerek cömertliğini ve vefasını göstermiştir.

Peygamberimizin eşi Hz. Aişe hakkında şöyle bir olay anlatılır:

Zamanın halifesi Muaviye, Hazreti Aişe’ye bin sekiz yüz seksen dirhem kıymetinde erzakı hediye olarak Hazreti Aişe validemize göndermişti. Hazreti Aişe, bu erzakın tamamını yoksulara dağıttı. Akşam olunca da hizmetçisi Ümmü Dürre’ye:

— Git biraz ekmek – zeytin al, iftar edelim, dedi. Ümmü Dürre Hazreti Âişe’nin emrini yerine getirdikten sonra:

— Bugün bu kadar erzak dağıttın Ne olurdu, onların tamamını dağıtmasaydın, biraz et alsaydık, bu akşam iftarımızı etli yemekle yapsaydık, dedi.

Hazreti Aişe validemiz, hizmetçisinin durumunu düşünüp

— Keşke önceden söyleseydin, birazcık ayırırdık, dedi

Peygamberimiz, verebileceği ne varsa çekinmeden verirdi. Kimine para verir, kimine yemek yedirir, kimine elbise giydirirdi. Bazen alacağından vazgeçerdi. Bazen birinden bir şey satın alır, parasını öder, sonra da aldığı şeyi satıcısına hediye ederdi.

Peygamberimiz, ailesini ve diğer Müslümanları da cömert olmaya davet ederek, hayırsever insanların dünya ve ahiret mutluluğunu kazanacaklarını; imkanı olduğu halde hayır yapmaktan kaçınan kimselerin ise mutsuz olacaklarını bildirmiştir.

Kaynakça:
http://www.sorutest.net/2015/11/peygamber-efendimizin-misafirlere-ikram.html

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------