Anasayfa / PDF Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

PDF Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

PDF Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Makale, E-Dergi ve E-Katalog gibi dosyaların oluşturulmasını ve korunmasını sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerin başında PDF gelmektedir. PDF (Portable Document Format) İngilizcede taşınabilir belge biçimi anlamına gelmektedir.

PDF uzantısına sahip dosyalar, günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca resmi kurumlarda da sık bir şekilde kullanılmasından dolayı PDF dosyası büyük bir önem kazanmıştır ve vazgeçilmez bir hal almıştır. PDF Kullanılmasının en büyük avantajı dosyaları ve konu içerisindeki resimleri orijinal bir şekilde ve karakterleri koruyarak olduğu gibi PDF içine aktarmasıdır.

pdf PDF Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

PDF Nedir?

E-Kitaplar, e-dergi, dokümanlar, resmi belgeler ve daha birçok dosyalar PDF uzantısına sahip bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. PDF dosyasının kullanımı oldukça basit olduğundan ve çok amaçlı kullanılabilir olduğundan genellikle dosyalarda bu uzantı kullanılmaktadır.

PDF uzantılı dosyaların, uzantılarının değiştirilememesi de PDF kullanımını cazip hale getiren ayrıca bir özelliktir. Çünkü bu sayede dosyaların içerikleri değiştirilemiyor ve korunması sağlanabiliyor.

PDF Uzantısının kullanımı o kadar çok yaygınlaştı ki, artık faturalar ve banka hesap ekstreleri bile e-mail yoluyla PDF olarak gönderiliyor.

PDF Nasıl Yapılır?

Bir PDF dosyası oluşturabilmek için kullanılan en yaygın program Acrobat Reader adlı programdır. Genellikle PDF dosyası açmak veya oluşturmak isteyen kişiler Adobe’un ürettiği Acrobat Reader isimli programı kullanmaktadırlar. Acrobat Reader programının tercih edilmesinin en büyük sebebi her yıl güncellenmesi ve geliştirilen bir arayüzünün bulunmasından kaynaklanmaktadır.

PDF dosyası oluşturmak için Acrobat Reader programını kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda Microsoft Word dosyasını da kullanabilirsiniz. Word ile hazırlayacağız bir dosyayı ‘’Farklı Kaydet’’ diyerek PDF uzantısını tercih ederek bir PDF dosyası oluşturmuş olursunuz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------