Anasayfa / Genel Kültür / Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi

Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi

Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi
Özel Günlerin Toplum Üzerindeki Etkisi Nedir

özel-günler. Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi

Her milletin kendine göre ulusal ve dini nedenlerden dolayı belirlediği özel gün ve zamanları bulunmaktadır. Özel günler olarak belirlenen bu günlerde genellikle devlet tarafından resmi tatil ilan edilir ve çeşitli kutlamalar düzenlenerek, günün anlam ve önemine yakışacak bir şekilde değerlendirilmesi sağlanır.

Türk Milletinde de, birçok milli ve dini özel günler bulunmaktadır. Bu özel günler genellikle ‘’bayram’’ olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde özellikle Cumhuriyetin ilan edildiği gün ve TBMM’nin açıldığı günler her yıl milli duyguların hat safhada olduğu tören ve etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ayrıca Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı gibi İslami açıdan önemli olan günler de dinimize uygun bir şekilde kutlanmaktadır.

Tüm bayramların ve bayrama benzer olan tüm özel günlerin amacı aynıdır. Amaç, insanlar arasındaki birliği, sevgiyi, dostluğu ve saygıyı pekiştirmektir. Milli bayramlarda genellikle siyasi bir hava oluşuyor olsa da dini bayramlarda bu durum söz konusu değildir. Ayrıca dini bayramlarda akrabalar, komşular ve tüm tanıdıklar ile bayramlaşarak arada küslük veya dargınlık varsa ortadan kaldırılır. Bu nedenle Türk toplumunda bayramlar bütünleştirici ve birleştirici niteliğe sahiptir.

Dini bayramlarımıza örnek vermek gerekirse, Ramazan bayramını ele almak istiyorum. Özellikle çocuklar Ramazan bayramını ‘’şeker bayramı’’ olarak adlandırmaktadırlar. Şeker bayramında küçükler büyüklerini ziyaret eder ve ellerini öperler. Büyükler de küçüklerinin bayramını kutlayarak şeker veya harçlık vererek sevindirirler.

Kısacası toplumda belirlenen özel günler, insanlar üzerinde olumlu etki bırakan önemli günlerdendir. Uzun süre görüşemeyen akrabalar, dostlar hatta aileler bayram vesilesiyle bir araya gelerek hasret giderirler. Bu nedenle bayramlar birçok kültürde yer alır ve örf, adet ve geleneklerimizin olmazsa olmazıdır.

özel-günler. Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Yorum

  1. Ohaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa yaaaaaaaaaaa yaaaaaaaaaaa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------