Anasayfa / Osman Bey Kimdir Kısaca Hayatı

Osman Bey Kimdir Kısaca Hayatı

Osman Bey Kimdir Kısaca Hayatı

Osman Bey Kimdir Kısaca Hayatı

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Bey, Anadolu topraklarında Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşamını sürdüren Kayı Boyunun beyi Ertuğrul Gazi’nin oğludur. 1258 yılında Söğüt Ovasında dünyaya gelen Osman Bey, yaşamı boyunca Bey olarak adlandırılmıştır. Vefatının ardından kendisine ‘’Osman Gazi ve Sultan Osman’’ gibi isimler verilmiştir.

Ertuğrul Gazi ve Halime Hatun’dan dünyaya gelen Osman Bey 24 yaşındayken babasının beyliğini devralmıştır. 1284 yılında Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Mesud’un Söğüt ve çevresinin Osman Bey’e tahsis edildiğini belirten fermanı ve Osman Bey’e hediye ettiği ak sancak, tuğ ve mehterhane ile uç beyliği vazifesi Osman Bey’e verilmiştir. Bunun ardından 1288 yılında Karacahisar’ın fethedilmesiyle birlikte Osman Bey kendi adına hutbe okutmuştur. Bu hutbe ile Osman Bey’in yarı istiklalini ilan ettiği ifade etmektedir.

1308 yılında İlhanlı Hükümdarı Ahmed Gazan’ın Selçuklu Devletini ortadan kaldırması sonucu Osmanlı Devleti tamamen bağımsız bir hale geldi ve İmparatorluk olma yolunda ilk adımlarını atmaya başladı.

1324 yılının Şubat ayında Osman Bey 67 yaşında vefat etmiştir. Yerine oğlu Orhan Bey geçmiş ve babasının vasiyeti gereği cenazesi önce geçici olarak Söğüt’e ve ardından Bursa’nın fethi ile birlikte Bursa’ya nakledilmiştir.

Osman Beyin Çocukları

Orhan Bey
Pazarlı Bey
Çoban Bey
Hamid Bey
Alaeddin Bey
Melik Bey
Savcı Bey
Fatma Hatun

Osman Bey’in Eşleri

Malhun Hatun
Bala Hatun

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------