Anasayfa / Sağlık / OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK NEDİR ?

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK NEDİR ?

Obsesif kompulsif bozukluk, insanların beyninde gerçekleşen sürekli tekrarlanan düşünce ve davranışlardan oluşan psikolojik bir hastalıktır. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler, sürekli bir korku ve endişe içinde yaşarlar. Mantıksız düşüncelerin, korkular ve şüphelerin sürekli tekrar edip insan davranışını kısıtlaması ile oluşan bir düşünce hastalığıdır. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler, sürekli bir şeyi takıntı haline getirirler. Kafalarında yarattıkları takıntılar giderek sıkıntıya ve kaygılara dönüşerek kişide geri dönülemez hasarlara yol açabilmektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu, bir travma veya zorla bir yaptırımda bulunma durumlarında meydana gelebilmektedir. Ancak sadece travmatik olaylar sonucuyla oluşmamakta olup, çevresel faktörler, genetik yapı ve stresli yaşam koşulları nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler, etrafında olan her şeyi sayma, temizleme, kontrol etme eğiliminde olurlar. Sürekli el yıkama, temizlik yapma ve düzenli olmak gibi takıntıları olmaktadır. Ruhsal dengeyi bozan, sürekli beyinle savaş halinde olan, insanı içten içe kemiren, yoğun sıkıntı ve huzursuzluklardan meydana gelmektedir.

BELİRTİLERİ:

Obsesif-kompulsif-bozukluk-nedir OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK NEDİR ?

Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde en çok görülen belirtilerden biri, aşırı takıntı durumudur. Herhangi bir durumu veya bir eşyayı gereğinden fazla bir şekilde düşünüp tedirginlik hissedebilmektedirler. Kirlenme korkusu ve bakteri kapma korkusu da en yaygın görülen belirtilerindendir. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler ellerini yara yapana kadar yıkamak ve temizlemek isterler. Çevreden gelen ve potansiyel bulaşabilecek her türlü hastalık ve mikroba karşı aşırı duyarlılık ve hassasiyet gösterirler.

Obsesyon problemi yaşayan kişiler, çeşitli eşyaları bir düzen içinde sıralamak ve simetrik ölçülerde yapmak için çaba gösterirler. Tamamen korkular üzerine oluşan bu hastalığa sahip insanlar, kendine ve başkasına zarar veren kötü ve korkutucu düşünceler ile boğuşurlar. Zaman zaman el titremesi de görülebilmektedir. Kapıyı kitlemediği, musluğu açık bıraktığı, ütüyü fişte unuttuğu, ocağı açık unuttuğu gibi konularda panik yapıp sürekli şüphe halinde olmaktadırlar. Ayrıca obsesyon bozukluğu olan kişiler, zihinlerinde hoşa gitmeyecek seksüel öğeler canlandırıp, topluma uygunsuz davranış sergileme eğiliminde de bulunabilmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluğu için iki çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri psikoterapi, diğeri ise ilaç tedavisidir. Tedavilerin ikisi de kesin sonuç vermemekte ve beyinde hasar kalmaktadır. Ancak terapi ile kendine zarar verme eğilimi ve korku dolu düşünceler azaltılabilmektedir. İlaç tedavisi ile de kişinin mantıksız hareketleri sınırlandırılıp, kontrol altına alınabilmektedir. Verim alınabilmesi için terapinin düzenli yapılabilmesi, ilaç tedavisinin de uzun süre ve düzenli olarak devam ettirilmesi gerekmektedir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------