Anasayfa / Genel Kültür / Nasıl Uzman Erbaş Olunur

Nasıl Uzman Erbaş Olunur

Uzman erbaş olmak için öncelikle zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya halen silah altında olmak şartını taşıyor olmak gerekmektedir. Bu nedenle iki başlık altında açıklayacağım.

  • Askerlik Hizmetini Tamamlayanlar Nasıl Uzman Erbaş Olabilirler?

Askerlik hizmetini tamamlayan genç arkadaşlarımız, hangi kuvvette görev almak istiyorlarsa (örneğin; jandarma, kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri) o kuvvetin internet sitesine girerek Uzman Erbaş (Sözleşmeli Uzman Erbaş) Temin faaliyetlerini kontrol etmeli ve başvuru şartlarını kontrol ettikten sonra başvuru işlemini gerçekleştirmelidir. Başvuru sonuçlarının açıklanması ve mülakat sınavlarına çağrılan adaylar kendine verilen tarihte sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Mülakat işlemlerini geçen adaylar sağlık raporu almak için hastahaneye sevk edilirler ve buradan Uzman Erbaş Olur / Komando Uzman Erbaş Olur sağlık raporunu aldıktan sonra o raporu ilgili kuvvete elden götürüp teslim ederler. Ardından internet üzerinden eğitim görecekleri birliğin yeri ve eğitim tarihi tebliğ edilir. Ortalama 4 ay süren eğitimi başarıyla geçen adaylar Uzman Erbaş olarak görev yerlerine dağıtımları gerçekleştirilir.

erbas-nasil-olunur Nasıl Uzman Erbaş Olunur

  • Silah Altındaki Er ve Erbaşlar Nasıl Uzman Erbaş Olabilirler?

Halen askerlik görevini yapan er ve erbaşlara her dönem ”Sözleşmeli Uzman Erbaş Alım Emri” adı altında uzman erbaşlık sınavı olduğu ve katılmak isteyenlerin başvurularının ilgili komutanlık tarafından sağlanacağı tebliğ edilir. Uzman erbaş olmak isteyen adaylar bölük idari işler astsubaylarına durumu bildirerek Uzman erbaşlık sınavına başvuru yapmaları sağlanır ve adaylar için nitelik belgesi hazırlanır (sadece silah altındaki adaylar için tanzim edilir) nitelik belgesinde genellikle 2 subay ve 1 astsubay aday hakkında puan verir ve bu belge mühürlü zarf içerisinde adayın kendisine teslim edilir. Mülakat esnasında bu belge komisyon heyetine aday tarafından teslim edilir. Sınavın sonucu üzerinde büyük etkiye sahiptir bu nitelik belgesi, eğer olumlu sonuçlanırsa aday hastahaneye sevk edilir ve buradan Uzman Erbaş Olur / Komando Uzman Erbaş Olur sağlık raporunu aldıktan sonra o raporu ilgili kuvvete elden götürüp teslim ederler. Ardından internet üzerinden terhislerine müteakip olarak eğitim görecekleri birliğin yeri ve eğitim tarihi tebliğ edilir. Ortalama 4 ay süren eğitimi başarıyla geçen adaylar Uzman Erbaş olarak görev yerlerine dağıtımları gerçekleştirilir.

  • Askerliğini Halen Komando Olarak Yapan Er ve Erbaşlar Nasıl Uzman Erbaş Olabilirler?

Acemi birliğinde komando eğitimi almış ve dağıtımı da komando olarak yapılmış olan erbaş ve erler usta birliklerindeyken bölük idari işler astsubaylarına uzman erbaş olmak istediklerini bildirmeleri halinde evrakları tanzim edilerek Komando Uzman Erbaş Olur sağlık raporunu almak üzere hastahaneye sevk edilirler. Burada olumlu rapor alan adaylar terhislerine müteakip olarak kursa gönderilir ve uzman erbaş olurlar.

Askerliğini Komando olarak yapan er ve erbaşlardan mülakat, sınav vb. şartlar aranmaz. Doğrudan sağlık raporu alarak uzman erbaş olabilirler.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------