Anasayfa / Genel Kültür / Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Hayatı

Mustafa-Kemal-Atatürk Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1881 tarihinde Selanik’te dünyaya gelmiştir. Kendisine ilk olarak aile tarafından Mustafa adı verilmiştir. Daha sonraki dönemde okulda öğretmeni tarafından kendisine Kemal adı verilmiştir.

Okul çağına geldiğinde annesi ile babası arasında bir kararsızlık meydana geldi. Çünkü annesi Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebine gitmesini isterken babası ise oğlunun Şemsi Efendi Mektebinde okumasını istiyordu.

Babasının isteği üzerine Şemsi Efendi mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlayan Mustafa, babasının bu seçiminden dolayı hayatı boyunca ona minnettar kalmıştır. 1888 yılına gelindiğinde ise babası Ali Rıza Efendi hayata gözlerini yumdu ve bunun üzerine annesinin üvey kardeşi olan Hüseyin’in Rapla Çiftliğine yerleşip burada ona yardım etmiştir. Burada biraz daha kalması durumunda oğlunun eğitimsiz kalacağından tedirgin olan annesinin isteği üzerine tekrar Selanik’e dönerek okulunu bitirdi.

Annesi Zübeyde Hanım’da bu sırada Selanik’te gümrük memuru olan Ragıp Bey ile evlendi.

Mustafa, bürokratların yetiştirildiği Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydoldu fakat etrafında gördüğü askeri öğrencilerin üniformaları onu çok etkiledi ve annesinin karşı çıkmasına rağmen Mülkiye Rüştiyesini bırakarak 1893 yılında Selanik Askeri Rüştiyesine girdi. Mustafa burada başarılı bir şekilde eğitimine devam ederken matematik öğretmeni Yüzbaşı Üsküplü Mustafa Sabri Bey tarafından kendisine Kemal ismi verildi ve bundan sonra adı Mustafa Kemal oldu.

Daha sonra Fransızca dersi öğretmeni olan Yüzbaşı Nakiyüddin Bey’in Mustafa Kemal’in diğer öğrencilerden farklı olduğunu keşfetmesi ile kendisinden etkilendi ve Mustafa Kemal’in Kuleli Askeri Lisesine girmek istemesine karşın onu Manastır Askeri İdadisi’ne girmesi için ikna etti.

1896 – 1899 yıllarında Manastır Askeri İdadisinde öğrenimini gerçekleştirmiştir. Öğrencilik dönemi esnasında 1897 yılında Osmanlı – Yunan savaşı olmuş ve Mustafa Kemal bu savaşa gönüllü olarak katılmak istemiştir. Fakat hem idadi öğrencisi olduğundan hemde henüz daha 16 yaşında olmasından dolayı savaşa katılamamıştır. Daha sonra Manastır Askeri İdadisini birincilikle tamamlayarak 13 Mart 1899 tarihinde Kara Harp Okuluna girmiştir. Buradan teğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra Harp Akademisine devam ederek 11 Ocak 1905 tarihinde Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur.

Uzun ve yorucu bir Askerlik hayatının ardından Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuş ve vefatına kadar tam 4 defa üst üste cumhurbaşkanı seçilmiş tek liderdir. Kendisine Türklerin Atası anlamına gelen ‘’Atatürk’’ soyadı verilmiştir.

Kurtuluş Savaşının önderliğini yapmış olduğundan ve Vatanımızı düşman işgalinden kurtardığından dolayı Türk Milleti tarafından her zaman sevgi ve saygı ile anılmıştır. Ayrıca sadece Türk Milleti’nin değil diğer dünya milletlerinin de ilgisini ve saygısını kazanmıştır.

Atatürk geçirdiği hastalık nedeniyle 10 Kasım 1938 yılında vefat etmiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------