Anasayfa / Sağlık / Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ?

Biyoloji olarak adlandırılan bilim dalı yaşayan organizmanın yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen oldukça geniş bir skalaya sahip olan bir alandır. Eğer bu bilim dalı moleküllere indirgenirse işte o zaman moleküler biyoloji ortaya çıkmaktadır. Moleküler biyoloji ve genetiği bu denli önemli ve özel kılan, canlıları oluşturan yapı taşlarının bileşenlerini en küçük seviyede -yani mikro- inceleyerek ele almasıdır. Bu bilim dalının daha çok tıp alanına oldukça hatırı sayılır anlamda katkılar sağlamasının nedeni tıp ve moleküler biyoloji  ya da genetik alanlarının oldukça benzer olmasıdır. Bu nedenle tıp ve diğer alanlara yapmış olduğu yardımlar, bu alanın bir bilim dalı olarak kabul edilmesini hızlandırmıştır. Ayrıca çalışma alanları ile bu alanların getirmiş olduğu özellikler moleküler biyolojinin birkaç yıl içerisinde geleceğin en önemli mesleklerinden olacağını ve araştırma alanlarının geniş olmasından ötürü, gelişen teknoloji ile beraber insan doğası ve yapıtaşları konusundaki araştırmaların daha iyi yerlere geleceği söylentiler arasındadır.

Bu kısa zaman içerisinde bu mesleği bu kadar önemli yapan şey ise moleküler biyoloji ve genetiğin bizi oluşturan hücre fizyolojisi ve biyofizik adlı konuları tam olarak aydınlatarak, bilime ışık tutmasıdır. Biyologların yapmış oldukları araştırmalar son zamanlarda dünya çapında oldukça etki uyandırmasının nedeni ise canlıların üzerinde yapılan araştırmaların daha ayrıntılı ve detaycı hale gelmesidir. Canlıların yaşamsal kaynağı olarak görülen proteinler, bu araştırmalar sayesinde daha iyi anlaşılarak, önemi bir kez daha vurgulanmıştır.

molekuler-biyoloji-ve-genetik-nedir Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ?

Biyoloji,fizik, kimya, matematik gibi ana bilim dallarının haricinde ek olarak verilen biyolojinin prensipleri, labaratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar derslerin amacı bu alanda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin eğitim ve araştırma konularında kendilerini bir program çerçevesinde geliştirmek istenmesidir. Ayrıca bu bilim dalına hizmet etmek isteyen gençler sadece tıp fakültesinde değil; fen, ziraat, eczacılık ve veterinerlik gibi bölümlerde de yükselme şansı bulabilirler. Ek olarak  TÜBİTAK gibi önemli ve resmi kurumlarda veyahut yine bu alanın ilgilenmiş olduğu ilaç endüstrisinde  birçok farklı konumda yer alarak, farklı birçok görevi yerine getirebilirler. Bu bölümlerin önemli olmasının nedeni, ülkelerin ihtiyaç duyduğu bilim adamlarını yetiştirerek, uluslararası düzeyde ülkenin bilimsel bakışını ve ilerleyişini temsil edecek nesilleri yaratmaktır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR? Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku …

Bir Yorum

  1. türkiyede bu sektör daha gelişmedi yurtdışında çok gelişmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------