Anasayfa / Genel Kültür / Microsoft ve Google’ı Hacklemeyi Başaran Pakistanlı Çocuk

Microsoft ve Google’ı Hacklemeyi Başaran Pakistanlı Çocuk

Basit bir soruyla başlayalım; 13 yaşındayken ne yapıyordunuz? Bütün çocuklar gibi okula gider gelince oyun oynardınız. Dünya medyasına yansıyan Ahsan Tahir, Pakistan’ın Karachi şehrinde yaşam sürdürüyor. Ahsan Tahir boş dönemlerinde Google ve Microsoft gibi çoğu dünya devi şirketin emniyet sistemlerini mısra getirmekle uğraşıyor.

pakistanlı-hacker Microsoft ve Google'ı Hacklemeyi Başaran Pakistanlı Çocuk
Tahir, siber emniyet alanındaki becerilerini bug bounty uygulamalarında konuşturan, koca koca şirketlere ufak ama tehlikeli sistem açıklarını yakalayan bir “Ethical Hacker”. NBC ile yaptığı röportajında kendinden ve ileriye dönük planlarından bahseden Tahir’in emniyet dünyası macerasıysa1 sene kadar evvelce başlamış. Tahir’in siber emniyet dünyasına ilk aşamasını atma sebebi bizler amacıyla olabildiğince tanıdık. Bir gün şahsi internet sitesi internet korsanları doğrultusundan ele geçirilince, kendi internet sitesindeki açıkları taramak ve kapatmakla uğraşmış. Daha sonradan büyük şirketlerin de bu şekilde açıklarını yakalayarak para kazanabileceği kanaati ona uygun görünmeye başlamış.

Bir heves emniyet dünyasına atlayan Ahsan Tahir şimdilerde ünlü şirketlerin bile gereksinim duyduğu emniyet danışmanlarından biri konumunda. NBC’deki röportajında söylediğine göre Tahir işin çekirdeğini kapmak amacıyla rastgele bir kurs ya da eğitim almamış. YouTube videoları, blog içerikleri ve kitaplar, siber emniyet becerilerini meydana çıkarması amacıyla fazlasıyla yeterli olmuş.
Siber emniyet dünyasının 13 yaşında senedızı olmayı başaran Tahir daha daha eskiden Google ve Microsoft gibi şirketlerin mühim açıklarını keşfederek kapatmalarına yardımcı olmuş. Henüz okul ve Hacking işini bir arada götüren Tahir, gelecekte de program mühendisi olarak çalışmak istediğini ve emniyet dünyasının devamlı içersinde yer alacağını söylüyor.

Tamamen teknolojiye dayalı yeni bir dünya kuruluyor. Apple’dan Microsoft’a bütün teknoloji devleri kendi sistemlerini büsbütün güvenilir duruma getirebilmek amacıyla Bug Bounty uygulamaları gerçekleştiriyor. Tespit edilen sistem açığına göreyse alınan mükafat 50 ile 350 bin dolar arasında değişiyor.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Yorum

  1. hindistan pakistan hack yazılım işlerinde çok gelişmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------