Anasayfa / Meleklere İman Nedir Kısaca

Meleklere İman Nedir Kısaca

Meleklere İman Nedir Kısaca

Meleklere-İman Meleklere İman Nedir Kısaca

Allah evrende pek çok varlık yaratmıştır. Bunların hepsi gözle görülemez. Gözle görülemeyen varlıklardan biri meleklerdir. Allah’ın varlığına inanan insan, meleklere de inanmalıdır. Çünkü melekleri yaratan ve onların var olduklarını bize haber veren Allah’tır.

Meleklere inanmak imanın şartlarındandır. Melekler nurdan yaratılmış varlıklardır. Onların yeme, içme, evlenme, çoğalma gibi özellikleri yoktur. Melekler sürekli Allah’a itaat ve ibadet ederler, Allah’ın kendilerine verdiği görevleri yerine getirirler.

Bazı meleklerin özel görevleri vardır. Örneğin, Cebrail, Yüce Allah ile peygamberler arasında elçilik yapar. Allah’ın emir ve yasaklarını peygamberlere bildirmekle görevlidir. Mikail, doğa olaylarını Allah’ın izni ile idare eder. İsrafil, kıyametin kopacağı ve daha sonra da insanların diriltilecekleri zaman, sura üflemekle görevli melektir. Azrail, eceli gelen insanların canını Yüce Allah’ın emriyle alır. Yazıcı melekler ise insanların yaptıkları iyilik ve kötülükleri yazarlar. Yazıcı melekler hakkında Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: ”Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilir.

Meleklerin varlığına inanan insan, yapacağı iyilik ve kötülüklerin onlar tarafından görüleceğini ve yazılacağını düşünerek kötülük yapmaktan kaçınır. Her zaman iyilik yapmaya, güzel ahlaklı olmaya özen gösterir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------