Anasayfa / Genel Kültür / Kuyuda Define Olurmu

Kuyuda Define Olurmu

Kuyuda Define Olurmu
Kuyularda Define Olurmu
Kuyudan Define Çıkarma

Kuyular’da, define saklantı yerleri arasında yer almaktadır. Ancak kuyular her ne kadar define aranacak yer ve yöntemlerinde önem arz ediyorlarsa’da saklantı taşıyan kuyular genellikle ermeni dönemine aittir.

Kuyu saklantı yeri olabilmesi için gerek konumu ve gerekse iç cidarı çok önemlidir. Mesela iç cidarı’nın taşla örülü olması lazım.

Bu gibi kuyularda saklantılar acele ile kuyu içinde yapılmış gelişi güzel, bir oyuk ve bu oyuğu kapatan bir kapak veya içi taş ile örülü ise su kodunun ulaşamayacağı seviyede farklı ve dikkat çekici bir taş veya şekil olur. Taş çıkartılır arkasında toprak, testi yani kremit kırıntıları, kül veya kemik çıkabilir. Böyle bir durumda çalışmaya devam edilir, üç, yedi adım sonra hedefe ulaşılır.

Bu gibi kuyularda bazende tünel girişleri bulunur, buda dışarıdan gelecek tehlikeye karşı kaçış yolu olarak kullanılırdı. Bazende bu tüneller bir oda girişi olabilmektedir.

Saklantısı olan kuyunun işareti de vardır. Kuyunun konumuna göre bu işaretler değişik olabilir. Mesela bir ibrik kuyu işareti olabildiği gibi bazende bir oyuk bir kanal olabiliyor. bazende iç içe iki halka kuyu içinde tünel demek.

Önemli NOT:

KUYULARDA BİRİKEN METAN GAZI ÖLÜMCÜLDÜR KESİNLİKLE İLGİLİ TEDBİRLER ALINMADAN KUYU’YA İNİLMEMELİ

Kuyuda-define Kuyuda Define Olurmu
Kuyuda-define Kuyuda Define Olurmu

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

3 Yorumlar

  1. Merhaba kolay gelsin ben sizden bir fikir almak istiyorun oturdugum ev eski rum evi bodrumda kuyu var ve taslarindan anladigim kadariyla örerek yapilmis 7-8 sene önce kuyunun sag alt kosesine dogru ortalama 7 adim kadar bir yerde tadilat yaparken bir yalak bulduk üzerinde lale desenleri vardi babam o zamanlar onu att birde kuyudan yine 5-6 adim geride gecit yani tunel gibi bir yer var biz orayi ördürüp kapattik acaba gömü olma olasiligi varmidir nasil anlayabilirim mail ile cvp verirseniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

    • Kesinlikle vardır

    • Önce kuyunun dabanındaki sıvayı kavlatın sonra kazmaya çalışın eğer altı sert horasan taşlarla örüldüyse onun altına doğru gitmeniz gerekir ama yazdığım kadar kolay değildir kesinlikle asla vazgeçmeyin horsana taşı varsa olma ihtimali diye birşey yok kesin altında var ama metan gazına dikkat edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------