Anasayfa / Genel Kültür / Köpeklerde Beslenme ve Gelişim

Köpeklerde Beslenme ve Gelişim

Köpeklerde Beslenme ve Gelişim
Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli

köpek Köpeklerde Beslenme ve Gelişim

Köpek yavrularının sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için sütten kesildikten sonra ki ilk 6 ay boyunca günde 3-4 defa beslenmeleri gerekir. 6. Aydan sonra ise tam olarak olgunlaşana kadar günde iki defa, olgunlaştıktan sonra ise günde en az bir defa beslenmeleri gerekir ve yeterli zaten bu yeterli olacaktır.

Köpeğin cinsine ve yapısına göre beslenme programı hazırlanmalı ve bu programın dışına çıkılmamalıdır. Yavru köpekler, yetişkin köpeklere oranla yaklaşık iki katı daha fazla enerji ve besine ihtiyaç duyarlar.

Yavru köpeklerin gelişimi için beslenme olduğu kadar uyku da önemlidir. Yavruların rahat bir şekilde dinlenebilecekleri ve uyuyabilecekleri normal ısıda bir ortam sağlanmalıdır. Köpekler, yetişkin veya yavru hiç fark etmez, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler.

Ayrıca tüm köpekler, günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle yavru köpeklerin serbest bir şekilde oyun oynamalarına müsaade edilmelidir. Yetişkin köpekler ise hergün en az bir saat düzenli olarak geziye çıkartılmalıdır. Köpeklerin uzun süre kapalı bir ortamda bırakılmaları bazı psikolojik sorunlara yol açabilir bu nedenle asla sürekli olarak apartman dairesi gibi kapalı bir ortamda bırakılmamalıdırlar.

Evde beslenen köpeklerde yapılan en büyük hata onlara çikolata ve süt vermektir. Bu ikisi köpeklerin baş düşmanları olarak bilinmektedir. Çikolata, köpeklerde zehirlenmelere ve ölüme bile sebebiyet verebilir. Ayrıca süt içen köpeklerde de süt şekeri olarak bilinen (Laktoz) rahatsızlığı da oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle köpeklere asla süt ve çikolata yedirmeyin.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------