Anasayfa / Genel Kültür / Köpekler Hakkında Bilgi

Köpekler Hakkında Bilgi

Köpekler Hakkında Bilgi

Bilinen en zeki hayvanlar olarak kabul edilen ve insanların çok eski zamanlardan beri tanıdığı memeli bir hayvan türüdür. Ortalama yaşam süreleri 15 – 20 yıl arasında olan ve saatte yaklaşık 50 km koşabilen bir hayvandır.

Köpekgiller familyasına mensup, yaklaşık olarak 400’den fazla ırkı bulunan ve genellikle et ile beslenen etçil bir hayvandır. Köpek, bozkurdun bir alt türüdür ve tilki, çakal gibi hayvanlarla akrabadır. İnsanlar tarafından en çok beslenen evcil hayvanlardan bir tanesidir ve dünyanın her yerinde beslenmektedir.

Köpek Sözlük Anlamı

Boy ve tür bakımından pek çok benzeri bulunan ve çok iyi koku duyularına sahip; avcılık, koruma ve polis köpeği gibi işler için beslenen memeli ve sadık bir hayvandır.

Köpekler ve İnsanlar Arasındaki İlişki

Köpekler yaklaşık olarak 12 bin yıldan beri insan ile beraber yaşamış ve insanoğluna hizmet etmiştir. Köpekler, insanların av partneri, arkadaşı ve koruyucusu olarak uzun zamandır insan ile iç içe yaşamaktadırlar.

İnsanoğlunun değişen ihtiyaçları doğrultusunda köpek türleri evrimleşmiş ve bunun gerçekleşmesinde maalesef ki insanın büyük bir rolü vardır. İnsanların besledikleri ilk köpekler keskin koku ve görüş duyularına sahip avcı köpeklerdi.

Köpekler insanlar ile tanıştıktan sonra birçok çeşitli amaçlar doğrultusunda insan tarafından ilkel genetik mühendislik çalışmalar sonucunda farklı köpek ırklarının ortaya çıkması sağlanmıştır. Bu türlere örnek verecek olursak, çoban köpeklerini gösterebiliriz. Köpeklerin çobanlık yapabilme ve hayvanları koruma özellikleri onlara sonradan insanoğlu tarafından kazandırılmıştır.

Köpeklerde Beslenme ve Gelişim

Köpek yavrularının sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için sütten kesildikten sonra ki ilk 6 ay boyunca günde 3-4 defa beslenmeleri gerekir. 6. Aydan sonra ise tam olarak olgunlaşana kadar günde iki defa, olgunlaştıktan sonra ise günde en az bir defa beslenmeleri gerekir ve yeterli zaten bu yeterli olacaktır.

Köpeğin cinsine ve yapısına göre beslenme programı hazırlanmalı ve bu programın dışına çıkılmamalıdır. Yavru köpekler, yetişkin köpeklere oranla yaklaşık iki katı daha fazla enerji ve besine ihtiyaç duyarlar.

Yavru köpeklerin gelişimi için beslenme olduğu kadar uyku da önemlidir. Yavruların rahat bir şekilde dinlenebilecekleri ve uyuyabilecekleri normal ısıda bir ortam sağlanmalıdır. Köpekler, yetişkin veya yavru hiç fark etmez, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler.

Ayrıca tüm köpekler, günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle yavru köpeklerin serbest bir şekilde oyun oynamalarına müsaade edilmelidir. Yetişkin köpekler ise hergün en az bir saat düzenli olarak geziye çıkartılmalıdır. Köpeklerin uzun süre kapalı bir ortamda bırakılmaları bazı psikolojik sorunlara yol açabilir bu nedenle asla sürekli olarak apartman dairesi gibi kapalı bir ortamda bırakılmamalıdırlar.

Evde beslenen köpeklerde yapılan en büyük hata onlara çikolata ve süt vermektir. Bu ikisi köpeklerin baş düşmanları olarak bilinmektedir. Çikolata, köpeklerde zehirlenmelere ve ölüme bile sebebiyet verebilir. Ayrıca süt içen köpeklerde de süt şekeri olarak bilinen (Laktoz) rahatsızlığı da oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle köpeklere asla süt ve çikolata yedirmeyin.

Köpeklerin Duyu Organları

Aynen insanlar gibi köpeklerinde beş duyu organları vardır. Köpeklerin en gelişmiş duyuları koku alma özellikleridir. Köpek ırkları arasında bazı istisnalar olabilir fakat genel olarak köpeklerin en çok gelişen duyu özellikleri koklama duyularıdır.

Özellikle Alman Kurdu gibi köpek ırkları diğerlerine oranla daha iyi koklama duyuları  daha iyi gelişmiştir ve özel bir eğitimden sonra kazazede kurtarma, uyuşturucu ve sigara arama, bomba imha gibi görevlerde başarılı bir şekilde kullanılırlar.

Günümüzdeki köpekler geçirdikleri evrim nedeniyle maalesef ki, ilk köpekler gibi keskin görme duyusuna sahip değillerdir. Genellikle gece karanlığında bir insandan daha iyi görebilme özellikleri vardır fakat gündüz saatlerinde aynı şekilde göremezler. Köpekler renk körüdürler ayrıca net göremez ve aradaki mesafeyi tam olarak kestiremezler. Buna rağmen gözleri yan taraflarda olduğundan dolayı bir insandan daha geniş görebilirler.

Köpeklerin Yaşam Süresi

Köpeklerin yaşam süresi ırklara, yaşadıkları bölgeye, gördükleri bakıma, beslenme yöntemlerine ve kullanıldıkları alanlara göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama olarak ağır işlerde kullanılmayan ve iyi bakım gören bir köpek ortalama 15 – 20 yıl yaşamaktadır.

Not: Gunness Rekorlarına göre dünyada en fazla yaşayan köpek, 1910 yılında doğan ve 29 yıl 5 ay yaşayan Avustralya sığır çobanı köpeğidir.

Köpek Nasıl Eğitilir

Bir köpeğin eğitilebilmesi, yavru olduğu dönemde beri sahibiyle aralarında güçlü bir bağ olmasıyla alakalıdır. Bu nedenle eğitilmek istenilen köpeğin sahibiyle birlikte daha eniklikten itibaren beraber etkileşim halinde olmaları ve mümkünse düzenli bir ev hayatı olması gerekir.

Köpek yavruları, izleyerek öğrenirler. Fakat bir polis köpeğinden süs köpeği gibi davranmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle alacağınız köpeğin istediğiniz ırk özelliklerine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Köpeklerin eğitimi ile ilgili olarak birçok teori ortaya atılmaktadır. Bu teorilerin tamamının ortak noktası ise köpeğin verilen komutları tam olarak anlayabilmesidir. Köpek beklenilen komutları yerine getirdiğinde mutlaka ödüllendirilmelidir. Yapılan yanlışlarda ise köpek yaptığı hatanın büyüklüğüne göre derhal cezalandırılmalıdır. Çünkü köpek yaptığı hatadan sonra hemen cezalandırılmazsa ve araya zaman girerse neden cezalandırıldığını anlayamaz ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Köpeğe her zaman iyi ve sevecen davranmak, iyi bir eğitimin başarı anahtarıdır. Köpekler, sahiplerinin kendileri üzerindeki hakimiyeti ve otoritesini kolayca kabul ederler. Köpekler evde beslenecekse daha yavru iken tuvalet eğitimi verilmesi ileride sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

Köpeklerde Sağlık

Köpekler, dünyaya geldikleri andan itibaren sürekli olarak bakıma muhtaçtırlar. Bu nedenle dengeli beslenme ve sürekli olarak tımar edilmeleri gerekiyor. Köpeğin sürekli kulak temizliğinin yapılması, kürk bakımı ve belirli aralıklarla tırnaklarının kesilmesi herhangi bir sağlık sıkıntısı oluştuğunda sahibine ipuçları verir.

Ayrıca, uzun tüylü köpeklerin hergün tüylerinin taranması gerekir. Bu sayede hem derinin hava alması sağlanarak cilt hastalıklarının önüne geçilir hemde ölü tüylerin vücuttan uzaklaştırılması sağlanır.

Köpek Aşıları

Yavru köpekler 6.haftadan itibaren çeşitli hastalıklara karşı aşılanmalıdırlar. 6 Haftadan sonra her 3 haftada bir, mikroplara karşı çeşitli aşılar ile güçlendirilmelidirler. Ayrıca 3 aylık olduklarında kuduz aşısı olmalıdırlar, daha sonra her 2-3 yılda bir kuduz aşısı yenilenir.

Köpeklerin birçok sağlık sorunları ve kontrolleri bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmeleri gerekmektedir. Ayrıca köpekler pire ve kene gibi haşaratlara karşı sık sık banyo yapılmalı ve önleyici ilaçlar ile korunulmalıdırlar.

Köpeklerde Üreme Dönemi

Köpeklerin cinsel erişkenliğe ulaşmaları 6 – 12 ay aralığında gerçekleşmektedir. Küçük köpek ırkları, büyük ırklara oranla daha erken cinsel olgunluğa erişirler. Büyük köpek ırkları genel olarak 8-9 aylıkken ilk kızışmalarını yaşarlar. Daha sonra bu süreç devam ederek senede iki defa kızışma görülür.

Erkek köpekler genellikle 6 aylıkken cinsel olgunluğa erişirler ve bu dönemden sonra sürekli çiftleşebilir hale gelir. Büyük köpek ırklarında bu süre biraz daha uzayabilir. Dişi büyük köpek ırkları bir batında 10 – 12 yavru doğurabilirken, küçük köpek ırkları bir batında sadece 2 – 3 tane yavru doğurabilirler.

Not: Bir batında en fazla yavru doğurabilen köpek, Birleşik Krallık’ta 2004 yılında 24 tane yavru doğuran bir Napoli mastifidir.

Dişi köpeklerin yumurtaları ortalama 48 saat boyunca döllenebilir durumda kalabilir. Erkek köpek spremleri, dişi köpeğin üreme organlarında birkaç gün yaşayabilirler. Döllenme gerçekleştikten sonra gebelik 63 günlük bir süre sürer. Çiftleşmeden 25 gün sonra veteriner hekim tarafından köpeğin hamile olup olmadığı öğrenilebilir. Tüm köpekler normal doğum yaparak yavrularını dünyaya getirirken sadece bazı süs köpekleri bunu yapamaz ve sezeryan ile doğum yapılması gerekmektedir, aksi taktirde süs köpekleri ölü yavrular doğurabilir.

Kancıkların kızışma belirtileri ortalama 18-21 gün arasında sürmektedir. Bu sürecin ilk aşaması proöstrus vulvanın hafif şekilde şişmesi ve kanlı dışkılama olarak gözlemlenmektedir. Bu durum normalde 9 gün boyunca devam eder, fakat bazı köpeklerde 2-3 gün sürdüğüde görülmüştür. Bu dönemde dişi, erkekleri cezbetmesine rağmen çiftleşmeye çalışan köpekleri reddederler. Daha sonra ikinci aşamaya geçilir ve bu aşamada kanlı dışkılama azalır ve idrar rengi pembeleşir. Vulva genişler ve yumuşar bu dönemde dişi köpek çiftleşmeye hazır hale gelir. Bu dönem normal şartlarda 3-4 gün sürmektedir fakat bazı köpeklerde 11 gün sürdüğüde görülmüştür.

Dişi köpeklerde 2-3 kızışma sonrasında en iyi üreme dönemi olarak kabul edilen döneme erişmiş olur. Beş yaşından önce çiftleşmeyen köpeklerde gebelik ve doğum çok zor bir dönem haline gelir. Bu nedenle dişi köpeklerin beş yaşından önce kesinlikle çiftleştirilmeleri tavsiye edilir. Kancıkların yaşı ilerledikçe batın sayısı azalır ve gebelik zorlaşır. Uzmanlara göre 7 yaşından büyük dişi köpekler çiftleştirilmemelidirler. Erkek köpeklerde ise yaşlandıkça sprem oranı düşer ve sprem hareketliliğinde azalma görülür.

Köpek Davranışlarının Anlamı

Havlama: Köpekler kendi aralarında havlama ile iletişim sağlarlar. Görüp hissettikleri tehlikeyi ve yabancı kişi ve durumlara karşı uyarma amacıyla havlarlar. Havlama köpeğin ses tonuna ve frekansına göre farklı anlamlar taşımaktadır.

Kazmak: Köpekler için oldukça içgüdüsel bir davranış olan kazma, köpeklerin yiyecekleri daha sonra yemek üzere saklayıp gömdükleri yiyecekleri çıkartmak için yaptıkları bir davranıştır. Fakat köpeğinizin bunu ev ortamında yapması sizin için rahatsızlık sebebi olabilir.

Dişleme veya Çiğneme: Yavru köpekler diş çıkartırken, tıpkı bebekler gibi dişleri kaşındığından dolayı bir şeyleri ısırır ve çiğnerler. Fakat erişkin bir köpeğin evde eşyaları dişlemesi sıkıldığının ve yalnızlık korkusunun belirtisi olarak kabul edilir.

Sıçrama: Köpeğiniz size doğru gelip sıçrıyor ise size üstünlük kurmak istediğini gösterir.

Isırma: Yavru köpekler sosyalleşme ve oyun amacıyla kardeşlerini ısırabilirler bu sadece bir oyundur, fakat yinede dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca annesinden yeni ayrılmış köpeklerde de bu durum görülmektedir, eğer köpeğiniz yetişkinse ve ısırma eğilimi varsa kesinlikle bir uzman ile görüşmelisiniz.

Dog-face Köpekler Hakkında Bilgi

Köpek Irkları ve Özellikleri

Genellikle üç nesil boyunca safkan ataları bulunan köpek ırkları safkan olarak kabul edilirler. Dünya üzerime ortalama 400 safkan köpek ırkı bulunmaktadır.  Bu safkan köpek ırklarının kayıtlarını tutan birçok köpek kulübü bulunmaktadır.

O kadar çok safkan ve melez köpek ırkları vardır ki bunların hepsini saymak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle köpek ırkları yaptıkları işlere ve özelliklerine göre sınıflandırılmışlardır.

Av Köpekleri

Av köpekleri, çok iyi derecede koku alabilen ve genel olarak kuş avında sahiplerine yön göstererek, vurulan avı bulup getirerek veya kuşları istenilen yöne çekerek avcılara yardımcı olan köpek ırklarıdır.

Av köpekleri genellikle Retrieverler, Puanterler, Setterler, Vizsla, Spanyeller ve Weimaraner gibi köpek ırkları arasından tercih edilirler. Av köpekleri sürekli hareket halinde ve hızlı hayvanlardır bu nedenle evde beslenilmeye uygun değillerdir.

Tazılar

Tazılar, normalde av köpekleridirler fakat birçok tazı çeşidi bulunduğundan dolayı hepsini av köpeği kategorisine ekleyemiyoruz. Bu nedenle tazılar ayrı başlık altında sınıflandırılmaktadırlar. Tazılar koku ile iz sürebilenler ve görerek iz sürebilenler olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Av amacıyla kullanılan tazı ırkları; Afgan tazısı, Saluki, Borzois ve Firavun tazısı gibi ırklardır.

Teriyerler

Teriyerler, akrabalık ve davranış bakımından diğer köpek ırklarından daha yakındırlar. Teriyerlerin de küçük ve büyük yapıya sahip farklı cinsleri bulunmaktadır. Genel olarak ahırları zararlı hayvanlardan ve tünel kazarak sızabilecek zararlı kemirgenlerden korumak için yetiştirilmişlerdir. Teriyer ırkı çoğunlukla Birleşik Krallık topraklarında yaşamaktadır.

Teriyerlerin en büyük özellikleri tünel kazabiliyor olmalarıdır. Kürkleri onlar için bir zırh işlevi görür ve oldukça kabadır. Bir dönem teriyer köpekleri dövüş amaçlı kullanılmışlardır çünkü teriyerler hareketli, gürültücü ve sürekli kavgaya hazır köpeklerdir. 1900’lü yılların başlarında birçok ülkede köpek dövüşlerinin yasaklanması ile birlikte Teriyerlerin evcilleştirilmesi ve uysallaştırılması konusunda daha hassas davranmışlardır.

İşçi Köpekler

Bu köpeklere işçi köpekler denmesinin sebebi, birçok köpek kulübü tarafından bu şekilde kayıtlara girmiş olmasıdır.

İşçi köpekler çeşitli birçok zor ve detay gerektiren zahmetli işlerde insanlara yardımcı olmaları amacıyla yetiştirilen eğitimli köpeklerdir. Genellikle orta ve iri cüsseli köpekler tercih edilir. İşçi köpekler genel olarak polis köpeği, Eskimo köpekleri, yük çekme, arama kurtarma ve bekçilik gibi işlerde kullanılırlar. İşçi köpeklerin neredeyse tamamı sağlam yapılı ve kaslı köpeklerdir. Güçleri, dikkatli davranışları ve sadakatleri ile her zaman dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir.

Çoban Köpekleri

Sürülerinin yönetilmesi ve korunması gibi görevleri yerine getirirler. Çoban köpekleri oldukça güçlü ve çevik hayvanlardır, çok çabuk süratlenebilir ve kısa sürede çok hızlı koşabilirler. Her türlü arazi şartlarına uyum sağlarlar. Küçük cüsseli türleri bile kaslı ve güçlüdür. Yürürken her zaman başları dik bir şekilde yürürler.

Çoban köpekleri sürü üzerinde hakimiyet kurabilmek için sürünün etrafında hızlı bir şekilde daire çizerek koşabilir ve bağımsız hareket etmek isteyen hayvanları hafifçe topuklarından ısırmak suretiyle olası bir hatayı önlerler.

Eğer iyi bir eğitim alırlarsa, en iyi koruma köpekleri, çoban köpekleridirler. Bu nedenle polis ve askerler tarafından sık sık kullanılırlar.

Süs Köpekleri

İnsanlara arkadaşlık etmek amacıyla yetiştirilmiş köpek ırkıdır. Halk arasında bazen oyuncak köpek olarak bile isimlendirilmiştir. Genellikle bayanlar tarafından tercih edilen bir köpek ırkı olan süs köpekleri geçmişte saray halkı tarafından yanlarında gezdirmek ve bir oyuncak gibi eğlenmek amacıyla kullanılmıştır.

Günümüzde aristokrat çevreler tarafından tercih edilen bir köpek ırkıdır. Hatta çok eski zamanlarda süs köpeklerini sadece kraliyet ailesi sahiplenebilir, sıradan halk ise bu köpekleri besleyemezdi. Özellikle İngiliz hanedanının favori köpeğiydi süs köpekleri.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------