Anasayfa / Klasisizm (Kuralcılık) Nedir Kısaca

Klasisizm (Kuralcılık) Nedir Kısaca

Klasisizm (Kuralcılık) Nedir Kısaca
Klasisizm Akımı Nedir Kısaca

17. yüzyılda Fransa’da doğup gelişen ve edebiyatta eski Yunan ve Latin sanatının özelliklerini temel alan estetik bir tutumdur. Bu akımın temelleri Rönesans’ta oluşmaya başlamıştır. Bu nedenle de bazı araştırmalarda Rönesans dönemi sanatçıları klasisizm için de gösterilmiştir. Örneğin; Shakespeare ve Montaigne vb. sanatçılar Rönesans dönemi sanatçıları olmasına karşın klasikler arasında anılmıştır.

Klasisizmin ilk örnekleri Boileau’nun eserlerinde görülür. Klasisizm akla dayalı, öğreten, eğiten, yücelten bir sanattır. 17. yüzyıl edebiyatı da bu anlayışla Aritoteles’in Poetika’sının etkisiyle oluşmuştur.

Klasisizmin ortaya çıkışında, yüzyılın Avrupa’sına egemen olan monarşi yönetiminin birlik, kural ve düzen arayışının etkisi büyüktür. Klasisizmin temelini ve edebiyat anlayışını oluşturan ögeler; soyluluk, akılcılık, uyum, açıklık, sınırlılık, evrensellik, idealizm, denge, ölçülülük, kurallara bağlılık, güzellik ve görkemliliktir. Yani bir eserin klasik sayılabilmesi için bu özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------