Anasayfa / Genel Kültür / İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon

İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon

İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon

‘’İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun’’ sözü ile Sadi Şirazi, aslında bizlere insanlarla olan diyalogumuzun sınırlarının nasıl olması gerektiği hakkında nasihatte bulunmaktadır.

İnsanlarla olan münasebetinde tıpkı ateş olan münasebetin gibi mesafeli olsun. Eğer çok uzak durursan üşürsün, çok fazla yaklaşırsan da yanarsın. Bu nedenle aradaki mesafeyi iyi korumak gerekir ki, muhabbetiniz bozulmasın.

Yeni tanıştığımız veya daha önceden tanıdığımız fakat ilk defa samimi bir şekilde muhabbet ettiğimiz bir kişiye güvenmek ve bir anda hayatımızın en önemli konularını bile o kişiye anlatmak doğru değildir. Kim olursa olsun, karşıdaki kişinin niyetini tam olarak anlayamayız. Bu nedenle çevremizdeki insanlarla mesafeyi her zaman korumalıyız. İnsanlara mesafeli davrandığımız sürece onlarla aramız açılmaz ve onlardan zarar görmeyiz.

İnsanların en büyük pişmanlıkları, güvendikleri kişilere verdikleri tavizler nedeniyle yaşarlar. Bundan dolayı ‘’İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun. Çok yaklaşma yanarsın, çok uzaklaşma donarsın.’’  Sözünden de anlayacağımız gibi insanlarla olan muhabbetimizde aradaki sınırı ve seviyeyi korumak, ilişkilerimizin devamı açısından çok önemlidir.

nsanlarla-Münasebetin-Ateşle-Münasebetin-Gibi-Olsun İnsanlarla Münasebetin Ateşle Münasebetin Gibi Olsun Kompozisyon

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------