Anasayfa / İkta Sisteminin Büyük Selçuklu Devleti’ne Sağladığı Yararlar Neler Olmuştur

İkta Sisteminin Büyük Selçuklu Devleti’ne Sağladığı Yararlar Neler Olmuştur

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İkta Sisteminin Büyük Selçuklu Devleti’ne Sağladığı Yararlar Neler Olmuştur

İkta sisteminin Büyük Selçuklu Devleti’ne sağladığı yararlar çok büyüktür ve ülke için oldukça önemlidir. İkta sahibi olan kişiler, topraklarından elde etmiş oldukları gelir oranında atlı asker yetiştirirlerdi. Yetiştirilen bu askerler savaş durumunda devletin emrine girer ve orduya katılırlardı.

Büyük Selçuklu Devleti, bu yöntem sayesinde herhangi bir özel harcama yapmadan büyük ve disiplinli bir ordu hazırlamış oldu. Savaş zamanı dışında ise bu askerler, yaşamakta oldukları bölgenin güvenliğini sağlamakla görevliydiler.

İkta sistemi sayesinde, göçebe olan Oğuz Boyları, toprağa ve devlete daha bağlı bir hale gelerek Büyük Selçuklu Devletinin savunmasında ve üretimine katkı sağlamışlardır. Ayrıca İkta sistemi sayesinde devlet giderlerinde azalma görülmüştür.

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------