Anasayfa / İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar Renkleri ve Anlamları
İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir

İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar rengi vücut içerisindeki birçok durumun göstergesidir. İdrar rengi birçok durumun en önemli göstergesidir. Tıp alanında birçok zaman normalin dışında olan renk değişiklikleri ile kliniğe yansımaktadır. Örnek olarak; sarılık durumunda deri, göz ve mukozalar sarı renge dönüşürler. Bundan dolayı da normal yapılarda ve salgılarda herhangi bir değişikliği tespit edebilmek için oldukça dikkatli davranmalıyız ve idrar da bunun bir parçasıdır. İdrar renginin değişmesi bir hastalığın veya vücuttaki bir bozukluğun önemli belirtisi olabilmektedir. Bundan dolayı idrar rengi, hastalığın erken teşhis edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Canlı vücudunda böbrekler, idrar üretimini sağlayan organlardır. Bu organlarımız kanın sürekli olarak filtre edilmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca böbrek kanı filtre ederken de su, şeker, amino asitler, vitaminler ve diğer birçok hayati öneme sahip maddenin kan dolaşımına geri dönmesini sağlamaktadır. Bu sürekli filtrasyonun sonunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon atıkları ve toksinler gibi atık maddelerin idrara geçip vücuttan uzaklaştırılmasını sağlarlar. Sağlıklı bir insanın idrarı soluk sarı renge sahiptir ve ayrıca bu renk ürokram olarak adlandırılan maddeden kaynaklanmaktadır. Böbrek hastalıklarının yaşanması durumunda bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin aşamalarında bir hata olması durumunda, idrarın bu soluk rengi değişebilmektedir. Oluşan bu bozukluklar nedeniyle kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler ve boyalar gibi maddeler de idrara karışabilmektedir. Bu durum nedeniyle idrar renginde değişiklikler görülür. Erken teşhis için bu renk değişikliklerinin dikkate alınması gerekir.

  • Parlak Sarı veya Neon Sarı İdrar Rengi Ne Anlama Gelir

Vitamin takviyesi maddeleri, suda çözülebilen riboflavin veya B2 vitamini içeren maddelerin kullanıldığının belirtisidir. Riboflavin maddesinin kendi renginin de sarı olmasına rağmen, aşırı miktarda kullanılması halinde idrar renginde değişiklik meydana gelir. Vitamin vücut için yararlı bir madde olsa da aşırı kullanımı halinde hipervitaminozis riski taşımaktadır.

  • Koyu Sarı veya Altın Rengi İdrar Ne Anlama Gelir

Aşırı koyu ve konsantre renkte idrar vücudun uzun süre susuz kaldığının belirtisidir. Ayrıca aşırı miktarda laksatif alındığının veya B vitamini kompleksleri içeren takviye ürünlerinin kullanıldığının belirtisi de olabilir.

  • Pembe veya Kırmızı İdrar Ne Anlama Gelir

Pembe veya kırmızı renkte idrar ilk bakışta size biraz korkutucu gelebilir. Fakat bu durum her zaman korkutucu bir nedenden dolayı olmayabilir. Özellikle pancar ve böğürtlen gibi maddelerin aşırı miktarda tüketilmesinin ardından pembe veya kırmızı idrar görülmesi normal karşılanabilir. Ayrıca antibiyotik ve laksatif maddeler de idrarın kırmızı olmasına neden olabilmektedir. Fakat idrarın kırmızı olması idrarda kan olma ihtimalini de ortaya koymaktadır. İdrar’da kan olmasının en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonu, benign prostat hiperplazisi, iyi veya kötü huylu tümör olabilir. Ayrıca idrarın kırmızı olması böbreklerde taş veya kist oluşumunun başladığının da bir belirtisi olabilir.

  • Aşırı Açık Renkte İdrar Ne Anlama Gelir

Aşırı açık renkte idrar, bol miktarda sıvı tüketildiğinin belirtisidir. Fakat hepatit ve karaciğer sirozu gibi herhangi bir karaciğer rahatsızlığında, diabetes insipidus veya diabetes mellitus gibi hastalıklar da idrarın açık renk olmasına neden olmaktadır. Bayanlarda aşırı açık renk idrar hamileliğin de belirtisi olabilmektedir.

  • Turuncu İdrar Ne Anlama Gelir

Bazı durumlarda susuzluğun turuncu renk idrar oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu durum rifampin, doksorubisin, warfarin, kemoterapide kullanılan ilaçlar ve laksatifler gibi birtakım ilaçların kullanımı nedeniyle olabilmektedir. B kompleks vitaminleri ve havuç suyunun tüketimi de turuncu renkte idrara neden olabilmektedir.

  • Mavi veya Yeşil Renkli İdrar Ne Anlama Gelir

İçeriğinde metilen mavisi bulunan ilaçlar haricinde boya içeren besin maddeleri veya tıbbi test amacıyla kullanılan boyalar normal olarak mavi veya koyu yeşil renkte idrara yol açabilir. Pek sık rastlanmamakla birlikte ‘’mavi bebek bezi sendromu’’ olarak adlandırılan rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Bu durum genellikle bebek bezlerinde mavi idrar olan bebeklerde görüldüğünden dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Aynı zamanda Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde yeşil renkli idrar görülebilmektedir..

  • Koyu Mor İdrar Ne Anlama Gelir

Porfiri sinir sistemi ve/veya cildi etkileyen nadir bir tıbbi durumdur. Porfirinler denilen vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrardır.

Artık idrar renkleri ve ne anlama geldiklerini bildiğimize göre ve bu belirtiler tanı koymada ne kadar önemli ve anlamlı olsa da, gerçek tanı için sadece idrar rengine güvenemeyiz. Son tanı laboratuvar testlerine bakılarak konmalıdır. Örneğin idrarda protein bakmak için mikroskobik idrar incelemesi yapmak. İdrar rengi tanı koymayı sağlamasa da tanıya giden yolda önemli bir basamaktır.

Kaynakça:
http://www.bilgiustam.com/idrar-rengi-ve-anlamlari/

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------