Anasayfa / İbni Sina Ne Yapmıştır Kısaca

İbni Sina Ne Yapmıştır Kısaca

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İbni Sina Ne Yapmıştır Kısaca
İbn-i Sina Neler Yapmıştır

İbni Sina matematik, felsefe, astronomi, tıp, fizik, kimya, zooloji, botanik ve müzik gibi birçok alanda çalışmalar yapan bir bilim adamıdır. Matematik alanında yapmış olduğu çalışmaların birçoğu matematiksel terimlerin tanımı üzerinedir. Astronomi alanında ise duyarlı gözlemlerin yapılması hususunda önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Kendisine jeoloji biliminin babası denmiştir. Astroloji ve simya alanlarına pek itibar etmemiş ve bu alanda uğraş vermemiştir. İbni Sina’nın çalışmalarına göre; her elementin sadece kendisine özgü niteliklere sahip olduğu ve dolayısıyla da daha değersiz metallerden altın ve gümüş gibi değerli metallerin elde edilmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir.

Aynı zamanda mekanik ile de ilgilenen İbni Sina, bazı yönlerden dolayı Aristoteles’in hareket anlayışını eleştirmiştir; hepimizin bilgisi gibi, Aristoteles, bir cismi hareket ettiren kuvvet ile madde arasındaki temas ortadan kalktığında, cismin hareketini sürdürmesini sağlayan şeyin ortam olduğunu söylemiş ve havaya biri maddeye direnme ve diğeri cismi taşıma olmak üzere birbiriyle hiçbir bağlantısı olmayan iki farklı görev veriyordu.

İbni Sina, Aristoteles’in bu çelişkili anlayışını görmüş ve yapmış olduğu gözlemler sonucunda hava ile rüzgarın güçlerini karşılaştırmış ve Aristoteles’in haklı olabilmesi için ancak havanın şiddetinin rüzgarın şiddetinden çok daha fazla olması gerektiğini fark etmiştir.

İbni Sina

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------