Anasayfa / Eğitim / Biyoloji / Hayatı Tehdit Eden Sorunların Çözümünde Biyolojinin Katkıları Nelerdir

Hayatı Tehdit Eden Sorunların Çözümünde Biyolojinin Katkıları Nelerdir

Hayatı Tehdit Eden Sorunların Çözümünde Biyolojinin Katkıları Nelerdir? Kısaca Özetleyelim

biyoloji Hayatı Tehdit Eden Sorunların Çözümünde Biyolojinin Katkıları Nelerdir

Hayatı Tehdit Eden Sorunlar Biyolojik hayat üzerinde etkiler yarattığından dolayı bu sorunların çözümü de yine Biyoloji’den faydalanılmaktadır. Örneğin; Küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliği yaşanmış ve bunun en büyük etkisi buzulların erimesi olmuştur. Bu durum biyolojik yaşamış değişmesine neden olmuş ve buzulların erimesi nedeniyle deniz seviyesi yükselerek fırtına ve şiddetli yağışların yaşanmasına neden olmuştur.

Biyoloji sayesinde gerçekleştirilen çalışmalar ile bilim insanları buzullarda yaşanan bu durumu engellemek için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaların başarılı olması durumunda biyoloji alanından faydalanarak buzullardaki erime durdurulacak, fırtına ve şiddetli yağışlar sona erdirilecek ve deniz seviyesi tekrar normal seviyesine dönecektir.

Hayatı tehdit eden sorunların çözümünde biyolojinin faydaları üzerine bir örnek daha verecek olursak; Günümüzde biyolojik çalışmalar yapılarak gıda ürünlerinin bozulmadan uzun süre boyunca muhafaza edilebilmesi sağlanmaktadır. Burada gıda ürünlerinin bozulmasını engelleyen bakteriler biyoloji sayesinde oluşturulmaktadır.

Tıp alanında ise biyoloji sayesinde vücudun direnci arttırılabilmekte ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Tüm bunlar hayatı tehdit eden sorunlara karşı biyolojinin katkıları sayesinde mümkündür.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

proteinin yapitasi

Protein, Yağ ve Karbonhidratların Yapıtaşları

Protein,Karbonhidrat ve Yağların Yapı taşı şu şekildedir. Karbonhidrat Yapı Taşı ->  Glikoz Yağların Yapı Taşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------