Anasayfa / Eğitim / Günlük İlişkilerde Empati ve Sempatinin Önemi

Günlük İlişkilerde Empati ve Sempatinin Önemi

Empati ve Sempati Nedir?

Empati bir kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak, onu anlaması ve anladığını da hissettirmesidir. Burada temel esas karşımızdaki kişiye hak vermesek bile onun içerisinde bulunduğu duruma karşı neler hissettiğini ve neler düşündüğünü anlamamızdır.

Empati:

  • l Kişinin iletişim kurabilme yeteneği
  • l Kişinin sosyal duyarlılığa sahip olması
  • l ‘Ben’in başka ‘Ben’ olabilmesidir.

Sempati ise; kişinin karşısındaki kişiye hayranlığı olarak da adlandırılabilir. Kişi sempati duyduğu birinin düşüncelerini hiçbir şekilde sorgulamadan direkt olarak ona katılır.

Sempati ve empati arasındaki en büyük fark bahsettiğimiz üzere karşımızdaki kişiyi anlamak ya da yandaş olmak ayrımından doğmuştur.

Bir örnekle destekleyecek olursak;

empati-sempati Günlük İlişkilerde Empati ve Sempatinin Önemi

Bir şarkı yarışmasını ve detone olan bir yarışmacıyı ele alalım. Şarkıcı sahnede detone olup şarkıyı yarıda kestiğinde, o anki duygu ve düşüncelerini anlıyorsak empati, onunla birlikte siz de utanç hissederseniz sempati yapmış olursunuz.

Empati Yaparken:

Empati yaklaşımlarında kişi karşısındaki kişiyi daha iyi anlamak ya da anlamaya çalışmak için kendi duygu ve düşüncelerinden sıyrılarak olayı onun şartlarına ve gidişatına göre değerlendirmelidir. Bunun için de yine ilişkilerin altın kurallarından biri olan etkili dinleme iyi bir şekilde yapılmalıdır. Unutmamalıyız ki burada kişiye hak vermekten çok, onu anlamak önemlidir. Kendi duygu ve düşüncelerimizle çatışsa bile o an o olayı anlıyor olmamız doğru bir empati yaptığımızın göstergesidir.

Hayatımızda Empati Ne Derece Önemli?

Empati yaklaşımı ilişkilerde güven unsuru için oldukça önemli bir noktadır. Empatik yaklaşım sergileyen kişiler toplum içerisinde fazlasıyla güvenilir bulunurlar. İletişimde kalitenin de arttırılması için çok önemli bir araçtır. İletişim kalitesini arttıran insanlar, hayat standartlarını da yükselterek sürekli bir gelişim hali içerisinde bulunurlar ve toplum içerisinde daha fazla değer görürler.

Empatiyi Geliştirebilir Miyiz?

Yapılan araştırmalar sonucunda, uzmanlar empatinin geliştirilebileceğinin mümkün olduğunu açıklamıştır. Bunun için yapılması gerekenler ise;

  1.  Karşımızdakini iyi ve etkili bir şekilde dinlemek
  2.  Konuşma esnasında karşımızdakinin sözünü kesmeden açık uçlu sorular sormak
  3.  Hızlı çıkarımlarda bulunmaktan kaçınmak
  4.  Yorumda bulunmak
  5.  Geçmişteki yaşantılarımızdan ders çıkarmak

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Erasmus Plus Nedir

Erasmus Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Planı anlamına gelmektedir. Erasmus etkinliği 2014 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------