Anasayfa / Eğitim / Tarih / Fransaya Verilen Kapitülasyonlar Nelerdir

Fransaya Verilen Kapitülasyonlar Nelerdir

Fransa’ya Verilen Kapitülasyonlar Nelerdir

Fransaya-Verilen-Kapitülasyonlar Fransaya Verilen Kapitülasyonlar Nelerdir

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı – Fransız ilişkileri olabildiğince olumlu ilerliyordu.  Özellikle de Osmanlı İmparatorluğunun Fransa Kralını esaretten kurtarması ve Almanların saldırılarına karşı Fransa’ya yardım elini uzatması Osmanlı – Fransa arasında bir dostluk kurulmasına sebep olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu ile Fransa arasında ilerleyen bu dostluk ilişkileri 1535 senesinde imzalanan bir Kapitülasyon Antlaşması (İmtiyaz-ı Mahsusa) ile daha da güçlendirilmiştir. İmzalanan Kapitülasyon Antlaşması iki liderin hükümdarlığı boyunca geçerliliğini taşımaktadır. (Burada Kanuni Sultan Süleyman’ın ne kadar ileri görüşlü bir hükümdar olduğunu göze çarpmaktadır.)

Osmanlı İmparatorluğu İle Fransa arasında imzalanan Kapitülasyon Antlaşmasına göre:

  • Fransız tüccarlar Osmanlı İmparatorluğuna ait limanlardan istedikleri gibi yararlanabilecekler.
  • Osmanlı topraklarında Fransız tüccarlar arasında bir anlaşmazlık meydana gelmesi halinde olay Fransız hakimler tarafından çözülecek.
  • Osmanlı topraklarında ölen Fransız tüccarların malları Fransa’daki ailelerine verilecek.
  • Türk tüccarlar ile Fransız tüccarlar arasında bir anlaşmazlık yaşanması durumunda olay Türk mahkemelerinde çözülecek. Ancak duruşma esnasında mahkemede bir Fransız tercüman hazır bulunacak.
  • Fransız tüccarların Osmanlı topraklarında sahip oldukları tüm haklara, Osmanlılı tüccarlar da Fransız topraklarında sahip olacaklar.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Erasmus Plus Nedir

Erasmus Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Planı anlamına gelmektedir. Erasmus etkinliği 2014 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------