Anasayfa / Eğitim / Edebiyat / Etkili Sunum Hazırlamanın Basamakları

Etkili Sunum Hazırlamanın Basamakları

Gerek iş, gerek okul hayatımızda sayısız sunum hazırlarız. Burada sunumu hazırlamak için hazırlamamak çok önemlidir. Karşımızdaki kişi üzerinde kalıcı izli öğrenmeler sağlayabilmek, etkili bir şekilde kendimizi ifade edebilmek çok büyük önem taşımaktadır. Peki etkili sunumu hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Konu Belirlenmesi

Öncelikle yapacağımız sunumun konusunun iyi bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Bu noktada güncellik büyük önem taşımaktadır. Eğer sunum konusu bize bırakılmışsa, mutlaka güncelliğini koruyan bir konu seçmeliyiz. Bu hem daha dikkat çekici, hem de insanların daha fazla katılabileceği ve yorumlarda bulunup sorular sorabileceği bir ortam hazırlamamıza yardımcı olur.

2- Araştırma Yapılması

Çok iyi ve çok yakından takip ettiğiniz bir konu dahi olsa, mutlaka araştırma yapılması gerekmektedir. Konuya bütünüyle hakim olmazsanız ya da en ufak bir noktada bile karşı tarafın kafasında soru işaretleri bırakacak bir sunuma sahipseniz; sunumun etkileyiciliği ve öğreticiliği de azalmaktadır.

3- Plan Hazırlanması

Konu belirlendikten sonra; alt başlıkların hangi sırada verileceği, ne kadar sıklıkla üzerinden geçileceği, hangi noktaların üzerinde kaçar dk. durulacağı mutlaka planlanmalıdır. Plansız hareket etmek sürç açısından sizi sıkıntıya sokabilir, aksilikler yaşamanıza sebep olabilir. Ayrıca sunuma ait yazılı bir planınızın olması, karşı taraf üzerinde daha etkileyici bir tutum oluşmasını da sağlar.

4-Sunumunuzu Desteklendirin

budulgan-sunum Etkili Sunum Hazırlamanın Basamakları

Sadece sözel ya da sadece görsel bir sunum sizce de çok sıkıcı değil mi? Amacımız karşı tarafın dikkatini canlı tutmak ve sunulan şeyin en etkili biçimde öğrenilmesini sağlamak. Bu noktada bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurmalı ve merak unsurunu canlı tutmalıyız. Bunu da sadece görsel ya da sadece işitsel unsurlarla sağlamak yerine; hem göze hem kulağa hem de diğer unsurlara yer vererek sağlayabiliriz. Örneğin bir power point sunusu hazırladınız. Sadece düz yazıdan ziyade, sunumunuzu görsel ögelerle de desteklendirin. Konuyla ilgili öncesinden elde edilmiş verilerden, tablo ve grafiklerden yararlanın. Eğer varsa konu ile ilgili videolar izletip ses kayıtları dinletebilirsiniz. Bu karşı tarafın merak unsurunu canlı kıldığı gibi sizi de daha kuvvetli bir sunum sahibi yapacaktır.

5- Soru Sorun, Soruları Cevaplandırın

Sunumunuzun bir bölümünü soru-cevap kısmı olarak kullanın. Siz karşı tarafa soru sorarak anlaşılmayan noktaların tespitini yapacak ve ne ölçüde dinlendiğinizi belirleyeceksiniz. Dinleyicilerin de sorular sormasına fırsat vererek olası soru işaretlerini giderecek ve etkili bir öğrenme gerçekleştirmiş olacaksınız.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Erasmus Plus Nedir

Erasmus Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Planı anlamına gelmektedir. Erasmus etkinliği 2014 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------