Anasayfa / Genel Kültür / EFT Nedir?

EFT Nedir?

EFT (Elektronik Fon Transferi ) nedir?

Elektronik Fon Transferi (EFT), bir banka hesabından parayı el değiştirmeden, bir başkasının hesabına doğrudan para aktarma sistemidir. En yaygın kullanılan EFT programlarından biri, EFT’nin bir banka hesabına doğrudan yatırıldığı “Doğrudan Para Yatırmadır”. Ancak EFT, kredi kartı, ATM, Fedwire ve nokta dahil olmak üzere bir elektronik terminal aracılığıyla başlatılan para transferini ifade eder. –Genellikle kurumlarda hem bordro ödemeleri hem de ipotek ödemeleri gibi kredi transferleri için kullanılır.

Online fatura ödeme için EFT’nin artan popülaritesi, çeklerin, pulların, zarfların ve kâğıt faturaların geçersiz olduğu kâğıtsız bir evrenin önünü açmaktadır. EFT’nin faydaları arasında düşük idari maliyetler, artan verimlilik, basitleştirilmiş muhasebe ve daha fazla güvenlik bulunmaktadır.

 

EFT ödemesi nasıl çalışır?

EFT ödemeleri Otomatik Takas Merkezi (ACH) ağı üzerinden işlenir. ACH, tüm ülke finans kurumlarını bağlayan güvenli bir sistemdir. Sistem, ödeme işlemlerini otomatik olarak yapmak için birlikte çalışan bilgisayarlardan oluşur. Bu, günün sonunda milyonlarca ödemeyi yürüten bir “toplu” işleme sistemidir. Bazı EFT işlemlerinde ücret alınabilir. Örneğin, belirli ATM işlemlerini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

EFT ödeme türleri nelerdir?

Parayı elektronik olarak transfer etmenin birçok yolu vardır. Aşağıda, kullanabilecek ortak EFT ödemeleri açıklanmaktadır.

  • Doğrudan ödeme, karşılıklı elektronik olarak ödeme yapmanızı sağlar. Doğrudan para yatırma servis sağlayıcısına karşı tarafın banka hesabına ne kadar para yatırılacağı belirtilir. Ardından, doğrudan mevduat sağlayıcısı, bu parayı karşıdakinin hesabına verilen ödeme gününe göre veya otomatik olarak sıraya koyacaktır.
  • ATM’ler bir bankaya girmeden ve bir memurla konuşmadan banka işlemi yapılmasına izin verir. Nakit para çekilebilir, para yatırılabilir veya hesaplar arasında para transfer edilebilir.
  • Banka kartları EFT işlemlerini yapmanıza izin verir. İnternet üzerinden, şahsen veya telefon üzerinden alışveriş yapmak veya fatura ödemek için banka kartı kullanılabilir.
  • Elektronik çekler kâğıt kontrollerine benzer, ancak elektronik olarak kullanılır. Ödeme yapmak için banka hesap numarasını ve yönlendirme numarasını girmek gerekir.
  • Ücretli telefon sistemleri faturaları ödemesini veya telefon üzerinden hesaplar arasında para aktarılmasını sağlar.
  • Kişisel bilgisayar bankacılığı, bilgisayar veya mobil cihazınızla bankacılık işlemleri yapılmasını sağlar. Hesaplar arasında para taşımak için bilgisayar veya mobil cihaz kullanabilir.

EFT ödeme işlem süresi ne kadardır?

Bir EFT ödemesini işlemek için gereken süre, ödeme türüne, EFT sağlayıcısına ve ödemenin yapıldığı zamana bağlıdır.

EFT ödemesi ortalama olarak bir ila dört gün arasında bir zaman alabilir. EFT ödemeleri sadece iş günlerinde işlenir. Ayrıca, belirli zaman aralıklarında da olabilir. Örneğin, saat 9’dan önce elektronik para transferi yapmanız gerekebilir. Ancak sistem işlemleri Saat 09’dan sonra başlatıyorsa transer hemen gerçekleşmez. İşlem sırasına göre 09’dan sonraya kalır.Hafta sonu tatilleri de iş gününden sayılmayacağından EFT işlemi haftanın ilk gününe sarkar.

EFT işlemi ücretli midir?

Genel olarak EFT işlemlerinden bankalar transfer miktarına göre ücret almaktadırlar. Ancak banka, kurumlar veya bireyler ile yaptıkları anlaşmalara bağlı olarak EFT’lerden transfer ücreti almamaktadır. Eğer bir kurum maaş ödemeleri için bir banka ile anlaşırsa, banka bu anlaşma karşılığında kurumun yaptığı EFT’lerden ve kurum çalışanlarının kişisel hesaplarından yaptığı EFT’lerde kesinti yapmamaktadır. Bireysel bazda da eğer şahıs, hesabı üzerinden bir otomatik ödeme talimatı verirse bu durumda da bireysel hesaplardan EFT için kesinti yapılmamaktadır.

EFT ödeme işlemi durdurulabilir mi?

Normal şartlarda ödeme talimatı verildikten sonra EFT ödemesi durdurulamaz. EFTA size bunu yapma hakkını vermez. Bir ödemeyi durdurmanız veya paranızın iade edilmesi gerekiyorsa, bu karşılıklı taraflar arasında olur. Bununla birlikte, planlanmış ve yinelenen EFT ödemeleri durdurulabilir. Bu ödemeler, planlanan transfer gerçekleşmeden en az üç iş günü önce finansal kuruma bildirilerek durdurulabilir. Finansal kurumun planlanmış transferleri durdurma politikalarının izlenmesi gerekir; Aksi halde durdurma talimatı geçersiz olabilir. EFT’yi kullanmadan önce finans kurumunun politikalarının kontrol edilmesi gerekir.

EFT Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

EFT işlemi yapmadan önce ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu karşı tarafın kişisel veya kurumsal bilgileridir. Bu bilgilerde eksiklik ya da hata olduğunda, işlem ya gerçekleşmez ya da yanlış şekilde gerçekleşir. Bu durum EFT’yi yapanı biraz uğraştırabilir. Durum böyle olunca kısa zamanda yapılacak işlem artık büyük bir eziyet halini alır ve uğraştırır. Bunlarla uğraşmak yerine baştan kontrollü ve düzenli bir şekilde protokole uygun işlemler yapılırsa, transferlerin rahatlıkla gerçekleşmesi sağlanır.

Diğer bir konu ise EFT işlem saatleridir. Bankaların kendilerine ait olan EFT işlem saatlerini bilinmesi ve gerçekleştirilecek transferleri buna göre planlamak önemlidir. Çünkü EFT saatini geçirildiğinde işlem bir sonraki mesai saatine kalır. Özellikle bu işlem cuma günü kaçırıldığında, işlemin gerçekleşmesi için pazartesi mesai saati beklenmek zorundadır. Bu yüzden işlem saati konusuna dikkat etmek ve acil gönderilmesi gereken paralarda sıkıntı yaşamamak önemlidir.

EFT Nedir konulu içeriğimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz aklınıza takılanlar veya EFT hakkında eklemek istediğiniz bilgiler olursa lütfen yorumunuzu yazımızın altından bizimle ve okuyucularla paylaşınız.

İlginizi Çekebilir: EFT ile Havale Arasındaki Farklar

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------