Anasayfa / Genel Kültür / EFT Nedir Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Nedir Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Nedir Havale Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir

  • EFT Nedir?

EFT açılımı Elektronik Fon Transferi olan kurumlar ve şahıslar arasında internet üzerinden para alış verişi yapılmasını sağlayan sistemdir. EFT işlemlerinizi isterseniz bizzat banka şubelerine giderecek yapabilir veya isterseniz de internet bankacılığından faydalanarak daha kısa sürede de gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemlerini gerçekleştirirken dört tane önemli bilgi yer almaktadır. Bunlar; gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası. Bu bilgileri girdikten sonra EFT işleminiz bankanın onayına sunuluyor. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para varsa ve herhangi bir sorun yoksa ödeme gerçekleştiriliyor. EFT işlemleri gerçekleştirilirken bankalar belirli miktarda ücret almaktadırlar. Alınan bu ücretler bankaya göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalar 1 lira alırken bazı başka başkalar 2 lira alabilir. EFT işlemlerinizi haftanın 5 günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki güne bırakılıyor. Detaylı Bilgi: EFT hakkında herşey

  • Havale Nedir?

Aynı bankada bağlı olan iki hesap arasında gerçekleştirilen para gönderme işlemine havale denir. EFT’de yapıldığı gibi başka bir banka’ya bağlı hesaba para alış verişi gerçekleştirilemez. Havale işlemleri internet bankacılığı, banka şubesi veya mektup yoluyla gerçekleştirilebilir. Havale yapılabilmesi için hesap sahibinin onay vermesi gerekir. Bu onay banka’ya ulaştığı anda işlem gerçekleştirilir.

  • EFT ve Havale Arasındaki Farklar

– EFT işleminde farklı bankalara bağlı hesaplar arasında para alış verişi gerçekleştirilirken havale işleminde ise aynı banka’ya bağlı hesaplar arasında para alış verişi gerçekleştirilir.
– EFT işlemlerinin onay süresi havale işlemlerine göre daha kısa sürede gerçekleşir.
– EFT işlemleri için sizden istenilen bilgiler daha azdır. Hava işlemlerinde ise daha ayrıntılı bilgi gerekmektedir.
– EFT işlem ücreti, havale işlem ücretine göre daha ucuzdur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------