Anasayfa / Genel Kültür / Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

Devletçilik-İlkesi Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

Devlet toplum halinde yaşayan insanların aralarında düzeni kurmak ve sürdürmek için oluşturdukları bir güçtür. Devletçilik ilkesi ülkenin geri kalmışlıktan kurtarılması, siyasi, kültürel bağımsızlığın sağlanabilmesi için gerekli ekonomik sistem olarak düşünülmüştür. Türkiye’nin şartları ve dünyanın 1929 yılında yaşadığı ekonomik bunalım sonucunda devletçilik ilkesi ortaya çıkmıştır. Devletçilik ferdin yapamayacağı işlerin devletin yapmasını öngörür.

Aynı zamanda devletçilik ilkesi özel sektörün yapacağı yatırımlara da büyük önem vermiştir. Özel sektörün gelişmesi için kredi kolaylıkları sağlanmış üretim ve ticaret özendirilmiştir. Milliyetçilik ve halkçılık ilkesine dayanan devletçilik anlayışı ile toplumun her alanda ihtiyaçları karşılanmış, çağdaşlaşma yolunda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bunun yanında devletin hizmetleri tüm vatandaşlara ulaştırılarak sosyal adalet sağlanmış sınıfsız bir toplum oluşturulmuştur. Devlet ile vatandaş arasında bağlar güçlendirilerek demokrasinin gelişimine katı sağlanmıştır.

Devlet-Millet işbirliği içerisinde devletin ekonomik yatırımlarda bulunması ve devletin doğrudan ekonomik hayatta yer alması ile ilgili faaliyetler devletçilik ilkesiyle ilgilidir.

Not: Ülkemizdeki bu yöntem sosyalist devletçilik olmayıp, devlet – özel sektör birlikteliği üzerine kurulmuştur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------