Anasayfa / Genel Kültür / Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir ?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir ?

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği, gemilerin idaresinden sorumlu olan, gemiye yük bulma veya var olan yüklere gemi ayarlama görevi olan karada ve denizde iş imkânına sahip bir meslek dalıdır. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği, gemilerde çalışacak zabit kaptan ve karada çalışacak personelin yetiştirilmesini sağlayan bir mühendisliktir. Denizcilik ve taşımacılık sektöründe iş imkânına sahiptir.  Diğer sektörlere göre denizcilik sektörü, daha hızlı ilerlemekte ve gelişmektedir.  Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümü mezunları, ticaret gemilerinin işleyişi ve limanlarından sorumlu olma görevlerine sahiptir. Gemilerin limandan kalkış ve varış işlemlerini gerçekleştirip, gemilerde tahliye ve dolum işlerinin işlemleri ile ilgilenmektedir.

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği, denizcilik sektöründe her mevkide çalışabilmektedir. Operasyon, yükleme-boşaltma, alım-satım, kiralama ve sigorta alanları deniz ulaştırma mühendislerine uygundur. Özel sektörde iş imkânı çok fazladır ancak devlette de deniz ulaştırma mühendisleri için kadro oluşturulmuştur. Deniz ulaştırma işletme mühendisleri gerekli sınavlardan geçip sertifika aldıktan sonra kaptan olarak da çalışma hayatına atılabilmektedir. Kara da çalışmak isteyenler limanlarda iş imkânına sahiptir. Karada acentelik, loydlar, denizcilik firması insan kaynakları bölümünde iş yapabilmektedir. Uzak yol vardiya zabiti, brokerlik, denizcilik sigortacılığı ve liman yönetimi deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği mezunlarının kapsamına giren işlerdendir.

Deniz ulaştırma işletme mühendislerinin görevlerinden bazıları;  gemilerin güvenliğini organize etmek, gemilerin aldığı yüklerin limana teslim edilmesinin sağlanması, teknik kadro ile yönetim kadrosu arasında irtibat kurmaktır.  Çalışma alanları açık alanda gemilerde olabileceği gibi büro ortamında da olabilmektedir. Gemilerde çalışma durumunda deniz ulaştırma işletme mühendisinin, sıcaklık, soğukluk, nem, gürültülü ve ıslak alanlara dayanıklı olması gerekmektedir. Deniz ulaştırma işletme mühendisleri, diğer ülkelerle iletişim halinde olduğundan yeri geldiğinde deniz aşırı seyahat edebilmektedir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliğinin okulu ve mezunu az olduğundan çalışma alanı karada ve denizde çok fazla olmaktadır. Bu nedenle deniz ulaştırma mühendisliği mezunlarının iş bulma olanağı çok fazladır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------