Anasayfa / Genel Kültür / Carl Friedrich Gauss Kimdir

Carl Friedrich Gauss Kimdir

Carl Friedrich Gauss Kimdir Hayatı Kısaca

carl-friedrich-gauss Carl Friedrich Gauss Kimdir

Carl Friedrich Gauss (Karl Fıreydriş Gaus), 1777 ile 1855 yılları arasında yaşamış ünlü Alman matematikçi, fizikçi ve gök bilimcidir.

Gauss’un katkıda bulunduğu alanlardan bazıları; sayılar kuramı, analiz, diferansiyel geometri, geodezi, elektrik, manyetizma, astronomi ve optiktir. Gauss, ”Matematikçilerin prensi” ve ”antik çağlardan beri yaşamış en büyük matematikçi” olarak da bilinmektedir. Gauss, hayatı boyunca matematiğin ve bilimin pek çok alanda etkisini bırakmış bir bilim insanı olmasından dolayı tarihin en önemli matematikçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yaptığı çalışmalar kendisinden sonra gelen birçok bilim insanına ışık tutmuştur.

carl-friedrich-gauss Carl Friedrich Gauss Kimdir

Gauss’un pek çok matematik keşfini henüz 20 yaşına gelmeden yaptığı bilinmektedir. Gauss, sayılar kuramının önemli sonuçlarını derleyerek kendi katkılarını da ekleyip yazdığı büyük eseri olan ”Aritmetik Araştırmaları” adlı kitabını 21 yaşında tamamlamıştır.

Gauss, henüz 16 yaşındayken Uranüs gezegeninin yörünge elemanlarını hesaplayarak Dünya’nın bir noktasından yapılan ölçümlerle bu gezegenin yörünge elemanlarını bulmaya yarayan ve günümüzde de hala kullanılan bir yöntem ortaya koymuştur. Gauss’un ilk kez sanal sayıları doktora tezindeki çalışmalarında kullanmasıyla matematikte yeni bir dönem açılmıştır.

carl-friedrich-gauss Carl Friedrich Gauss Kimdir

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------