Anasayfa / Eğitim / Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Nedir

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Nedir

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iş sektöründeki ilişkileri araştırıp, analizler yapıp, raporlar hazırlayan ve yapılması gerekenleri listeleyip bu sorunları çözüme kavuşturmak için çeşitli eğitimler veren çok yönlü bir meslek dalıdır. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri uzmanı, yani diğer adıyla çalışma ekonomistleri, sosyal sigorta iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık alanlarında gerekli araştırmalar yapıp çözümler üreten ve incelemeler sonucunda gerekli eğitimlerin yapılmasına karar veren kişilerdir. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, işçi ve işveren arasında bir köprü görevi görür. İşçinin haklarını, işverenin haklarını dinler ve ortak çıkarda buluşturacak adımlar atar. Sosyal güvenlik, servet ve gelir politikası konularında eğitimler verir. Ayrıca çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri uzmanı, uluslararası planda sosyal politika konularında da çeşitli eğitimler düzenleyerek, bilinçli bir ortam oluşturur.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü okuyan kişiler İİBF bölümlerinin iş bulabildiği bütün alanlarda çalışabilmektedir. Muhasebe, finans, insan kaynakları, pazarlama, satış, dağıtım vb. alanlarda iş hayatında yer alabilmektedirler. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, devlette veya özel sektörde her türlü ilişkiyi düzenlemek ve gerekli eğitimlerin verilmesi amacıyla kurulmuştur. Yapılan düzenlemeler, hukuka, sosyal güvenliğe ve insan kaynaklarına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, çok yönlü bir programdır ve bu nedenle bu mesleği icra edecek veya etmek isteyen kişilerde çok yönlü özelliklerin bulunması gerekmektedir.

Çalışma ekonomisi ve endüstri bölümü, hukuk, yönetici ve psikoloji alanlarının birleşiminden oluşmaktadır. Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri okumak isteyen kişilerde bulunması gereken özelliklerden bazıları; çabuk sorun çözebilme, analitik düşünebilme, insan ilişkilerinde kuvvetli olma, yönetimi ve idareyi sağlayabilmelidir.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü okuyanlar ÇEKO’cu unvanını alırlar. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, müfettiş ve uzman yardımcısı olarak devlette, insan kaynakları biriminde ise özel sektörde iş imkânına sahiptirler.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, insanın olduğu her yerde var olan ve çalışma olanı çok geniş olan bir meslek dalıdır. Devletin sosyal politikası ve endüstri ilişkilerinin düzenlenmesinde de rol almaktadırlar.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Erasmus Plus Nedir

Erasmus Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Planı anlamına gelmektedir. Erasmus etkinliği 2014 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------