Anasayfa / Genel Kültür / Blaise Pascal Kimdir

Blaise Pascal Kimdir

Blaise Pascal Kimdir Kısaca

Blaise Pascal (Bılays Paskal), 1623 – 1662 yıllarında yaşamış, ünlü Fransız matematikçi, fizikçi ve filozoftur. Modern olasılık kuramının temellerini atmış, akışkanlar mekaniğinin temel yasalarından biri olan ve kendi ismi ile anılan Pascal yasasını bulmuş, ortaya koyduğu sezgicilik ilkesi ile varoluşçu filozofları etkilemiştir. Ayrıca bugün kullandığımız bilgisayarların atası sayılabilecek ilk mekanik hesap makinesinin de mucididir.

Blaise-Pascal Blaise Pascal Kimdir

Daha 13 yaşındayken Öklit’in ”Elemanlar” isimli kitabındaki teoremlerin büyük kısmını bağımsız olarak yeniden bulmuş, 17 yaşında ise iz düşümsel geometri alanında döneminin en ileri çalışmalarından birini kaleme almıştır. Bir başka Fransız matematikçisi olan Pierre De Fermat (Piyer Dö Fermat) ile şans oyunlarına ilişkin olasılık problemlerini irdeleyen yazışmaları ise çağdaş olasılık kuramının temellerini oluşturmuştur. Binom katsayılarının özel bir diziliş biçimi olan ve günümüzde ”Pascal üçgeni” şeklinde adlandırılan, aritmetik üçgenini bu dönemde tanımlamıştır. Olasılık üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde modern istatistiğin ve dolaylı yolla da matematiksel iktisadın öncülerinden biri olmuştur.

Pascal, ömrü boyunca hep sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 31 yaşında geçirdiği bir kaza ile ağır yaralanmış ve kaza sonrasında yaşadığı travma ile bilimsel çalışmalarına da son verip kendini tümüyle dine adamıştır. Sağlık sorunları o dönemde günbegün şiddetlenen Pascal, 39. yaş gününden sadece iki ay sonra hayata gözlerini yummuştur. Ancak kısa hayatına sığdırdığı büyük başarılar ile adını bilim dünyasında ölümsüzleştirmiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------