Anasayfa / Genel Kültür / Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

türk-dil-kurumu-ve-atatürk Atatürk'ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk dili için gösterdiği en başlıca hedef Türkçe’mizin gelişmiş, zengin ve bir dilin sahip olması gereken her türlü ihtiyacı karşılayabilecek özellikte olmasını istemiştir.

Atatürk, Türk dilinin bu seviyeye getirilebilmesi için bazı çalışmaları bizzat kendisi yönetmiş ve Türk dilinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren bilim insanlarına her türlü desteği sağlamıştır. Hatta bu amaçla 1932 yılında Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur.

Türk Dil Kurumu (TDK), kurulduğu günden itibaren Türk dilinin tarih boyunca geçirmiş olduğu aşamaları gözden geçirmiş ve yeni kelimeler türetilmesine katkı sağlamış bir kurumdur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk dili için bizlere gösterdiği hedeflerden bir tanesi, Türk dilini dünyanın en zengin dili haline getirmektir. Bu konuda bize örnek olmak amacıyla Atatürk bazı kelimeleri bizzat kendisi oluşturmuştur. (Örnek: üçgen, dörtgen, beşgen)

Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedefe Ulaşmak İçin Neler Yapabiliriz?

Her zaman Türkçe konuşmalı ve yabancı kelimeler kullanmamaya özen göstermeliyiz. Eğer anlatmak istediğimiz şeyin Türk dilinde bir karşılığı varsa onu tercih etmeliyiz. Sırf etraftaki insanlara biraz daha havalı görünmek uğruna yabancı kelimeler kullanmamalıyız.

Var olan veya yeni açacağımız iş yerlerimizin isimlerinde yabancı kelime ve isimler kullanmamalıyız. Buna örnek vermek gerekirse, şuan bulunduğunuz sitenin ismi budulgan.com, budulgan kelimesi Türk dilinde cesur ve yiğit anlamına gelmektedir. Elbette bu sadece bir örnektir, iş yerlerimizin isimlerine karar verirken Türkçe isimler seçmeye özen göstermeliyiz.

Televizyon ekranlarında haber sunan veya program sunan kişilerin, Türk dilini en güzel ve en doğru şekilde konuşmaları gerekmektedir. Asla yabancı kelimelere yer vermemelidirler. Çünkü aynı anda dünyanın birçok yerindeki kişilere hitap etmektedirler ve örnek teşkil etmektedirler. Eğer onlar Türk dilini doğru ve yabancı kelimelerden uzak kullanırlarsa birçok kişiyi de etkilemiş olacaklardır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------