Anasayfa / Genel Kültür / Atatürk Türk Dil Kurumunu Neden Kurmuştur

Atatürk Türk Dil Kurumunu Neden Kurmuştur

Atatürk Türk Dil Kurumunu Neden Kurmuştur
Atatürk Türk Dil Kurumunu Hangi Çalışmaları Yapmak İçin Kurmuştur
Atatürk Türk Dil Kurumunu Ne Zaman ve Hangi Amaçla Kurmuştur

Atatürk-Türk-Dil-Kurumunu-Neden-Kurmuştur Atatürk Türk Dil Kurumunu Neden Kurmuştur

Atatürk, Türk Dil Kurumu (TDK)’nu 12 Temmuz 1932 tarihinde yazı dili ile konuşma dili arasındaki farkı kapatmak ve dilimizdeki yabancı kelimeleri çıkartarak kendi Türkçe kelimelerimizin kullanılmasını sağlamak amacıyla kurmuştur.

Ayrıca Türk dilinin diğer dünya dilleri arasındaki yerini saptamak ve milletimize ne kadar zengin bir dile sahip olduğumuzu göstermişizdir. Türkçenin dünyadaki en eski ve sistemli dillerden bir tanesi olduğunu ispatlamak içinde birçok çeşitli adımlar atılmıştır.

Özellikle İslamiyet’in Türkler tarafından benimsenmesinin ardından dilimize birçok Arapça ve Farsça kelimeler girmiş ve bu durum Türkçe dilinin bazı özelliklerini yitirmesine sebep olmuştur. Bu durumda ister istemez başka milletlerin esareti altına girmiş oluruz çünkü dil milletin bağımsızlığını ifade eder. Türk Milleti her zaman bağımsızlığı için uğraşmıştır ve Atatürk’te bu durumun bilincinde olduğundan dolayı Türk dilinin gelişmesini sağlamak amacıyla Türk Dil Kurumunu 12 Temmuz 1932 tarihinde faaliyete geçirmiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------