Anasayfa / Genel Kültür / Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz-Hapishanesi-ve-Aşılmaz-Duvarları-Ardında-Yaşananlar Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz hapishanesinin dillere destan olmuş uygulamalarını birçoğumuz duymuşuzdur. Şimdi siz değerli arkadaşlarımıza Alcatraz Hapishanesi’nin öyküsünü dilimiz döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışacağız.

Alcatraz Hapishanesi ilk olarak San Francisco’yu korumak amacıyla faaliyete geçmiş bir karargah idi. Çevresi sularla çevrili olan ve çeşitli silahlarla donatılan bir askeri üs bölgesiydi. Ta ki tarihler 1934 yılını gösterene kadar.. 1934 yılından itibaren Alcatraz federal bir hapishaneye dönüştürüldü. Dönemin en azılı mahkumları burada hapsedilmiş ve zaman içerisinde Alcatraz bir ölüm makinası haline gelmiştir. Alcatraz hapishanesinden firar mı? Böyle bir şey asla mümkün değildi. Çünkü güvenlik önlemleri en üst düzeydeydi ve bu engeli aşsalar bile Alcatraz’ın çevresi dillere destan soğuk sularla çevriliydi. Mahkumlar bunu göze alamıyorlardı. Alcatraz’ın en önemli özelliği içerisinde 1576 mahkumun bulunması ve bunların arasında seri katillerin, keskin nişancıların ve azılı katillerin bir arada bulunmasını sağlamasıydı.

Alcatraz-Hapishanesi-ve-Aşılmaz-Duvarları-Ardında-Yaşananlar Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz Hapishanesinde bulunan mahkumların birçok ayrıcalığı da bulunmaktaydı. Bu ayrıcalıklardan en çok dikkat çekenleri ise yemek, barınma, yatak ve sağlık muayeneleri. Bunları anlatırken elbette tahmin ettiğiniz kadar samimiyet içermediği ve gerçeği yansıtmayan bilgiler olduğunu da belirtmek isterim. Aklınıza gelecek bazı düşünceler, iyi hal durumu veya hastalık sonrası farklı bir hapishaneye gönderilmesi, bunlar Alcatraz Hapishanesinde mümkün olmayan durumlardır. Ayrıca mahkumların müzik, kütüphane vb. faaliyetlerde bulunabilmeleri için en az 5 yıl iyi hal durumu göz önünde bulundurulursa mümkün olabilmektedir. Alcatraz Hapishanesindeki mahkumlar tıpkı eşyalar gibi numaralandırılıyorlar ve yedikleri yiyecekler, yazıkları mektuplar bile kontrollü bir şekilde hapishane yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Alcatraz Hapishanesi birçok defa firar girişimine sahne olmuştur. Fakat bunu sadece 5 tane mahkum başarabilmişlerdir, firar etmeyi başaran 5 mahkumdan hala bir haber yok. Diğer firar girişimleri ise boğularak ölme, yakalanma ve öldürülme ile sonuçlanmıştır. Plan yapmanın bile çok zor olduğu ve uzun bir zaman aldığı Alcatraz Hapishanesinden kaçma girişimi hayalden öteye geçememektedir. 1937 ve 1946 yıllarında gerçekleşen firar girişimleri ise efsane niteliği taşımaktadır. Pencereye tırmanmayı başararak korkulukları aşabilen iki mahkum denize kadar ulaşmayı başarmışlardır ancak bundan sonrası hakkında herhangi bir bilgi yoktur (öldükleri varsayılmaktadır).

Alcatraz-Hapishanesi-ve-Aşılmaz-Duvarları-Ardında-Yaşananlar Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Alcatraz Hapishanesinde yaşanan bir diğer efsane ise, bazı mahkumların hapishanenin anahtarlarını ele geçirmesi ve 2 gün boyunca çatışmaya sahne olmasıdır. Bu mahkumlar tünel kazarak hapishaneden firar planı bile yapmışlardır. Hatta Alcatraz’dan Kaçış adlı filmin konusunu bile bu olay almıştır. (Bu filmi izlemenizi tavsiye ederim) Bu olayda hapishaneden kaçan mahkumların akıbeti hakkında halen bir bilgi yoktur. Hapishane yönetimi ise kaçmaya teşebbüs eden mahkumların öldüklerini savunmaktadır. Çünkü hapishanenin etrafında birçok köpek balığı bulunmakta ve bu nedenle denizi yüzerek geçmeleri mümkün değildir.

Alcatraz Hapishanesi 1963 senesinde masraflarının fazla olduğu gerekçesiyle kapatılıyor ve günümüzde film çekimlerinde, turistik gezilerde kullanılıyor.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------