Anasayfa / Sağlık / Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

AGORAFOBİ NEDİR?

Agorafobi son yıllarda çok yaygın olarak görülen bir korku türüdür. Her insanda korku uyandıran durumlar vardır. Ancak bunun fobi yani psikolojik bir hastalık seviyesine gelmesi korkunun aşırı derece de yaşanması ve kontrol altına alınamaması durumudur.

Agorafobi halk arasında genellikle kapalı alanlarda durulamaması olarak bilinmektedir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Agorafobi tıp dilinde alan korkusu olarak nitelendirilmektedir. Bu alan kapalı ya da açık olabilir. Agorafobi, çok kalabalık olan kapalı alanlarda ya da çok geniş alanlarda tek kalma korkusudur. Agorafobi hastaları dışarı çıkmayı istemezler. Ya da tehlikeli buldukları ortamlardan uzak dururlar. Çünkü bilinçaltında bu ortamlarda bir tehlike anında kaçamayacakları ve kimseden yardım alamayacakları duygusu vardır.

Agorafobi hastalığı aslında bireyin panik duygusunun yoğun olmasından kaynaklanmaktadır. Agorafobi ataklar halinde görülen bir sorundur. Kişi panik yaptığında yani atak halinde iken nefes almada zorlanma, aşırı terleme, titreme ve baygınlık gibi durumlar görülmektedir.

AGORAFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

agorafobi Agorafobi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Agorafobi belirtileri her bireyde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Belirtileri psikolojik ve fiziksel olarak iki şekilde görülmektedir. Belli başlı belirtileri;

  • Tek başına dışarı çıkarken tedirginlik
  • Aşırı kalabalık ortamlardan uzak durma isteği
  • Asansör gibi kapalı ortamlar da korku ve panik

gibi durumlardır. Atak halinde iken de kalp çarpıntısı ve terleme gibi fizyolojik belirtiler görülmektedir. Agorafobi hastalarının bilinçaltında bulunan asıl korku ölüm korkusudur. Bu durumların yaşanmasının sebebi bu ortamlarda ölüm tehlikesi olduğunun düşünülmesidir. Bu nedenle kendilerini güvende hissettikleri insanlar ile dışarı çıkmayı tercih ederler. Ya da hastalık derecesi yüksek olan bireyler dışarı çıkmayı tercih etmezler.

AGORAFOBİ NEDENLERİ NELERDİR?

Agorafobi psikolojik bir hastalık olsa da bu hastalığı tetikleyen biyolojik sorunlar da bulunmaktadır. Genetik nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Ayrıca bireyde kalp ya da yüksek risk taşıyan sağlık sorunlarının olması agorafobi hastalığına neden olabilmektedir. Bunlar dışında kötü yaşam şartları da bireyi psikolojik olarak etkileyerek bu hastalığa neden olabilir. Bunlar çocukluk döneminde görülen şiddet olayları, yaşanılan travmalardır. Bir takım doğal afetler de agorafobi hastalığına neden olabilmektedir. Deprem, yangın gibi olayların geçmişte yaşanması ve bireyin bunlardan olumsuz etkilenmesi hayatı boyunca bu korkuları yaşamasına neden olabilmektedir. Agorafobi genellikle basit görülen bir hastalıktır. Ancak bu hastalık bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Tedavi altına alınmadığı sürece de farklı ve daha tehlikeli psikolojik hastalıklara neden olabilmektedir.

AGORAFOBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Agorafobi hastalığı bir çok psikolojik hastalığa oranla daha kolay bir şekilde kontrol altına alınmaktadır. Psikolojik hastalıklar genellikle kalıcı olmasına rağmen agorafobi tedavi ile tamamen iyileşme gösteren bir hastalıktır. Bu iyileşme durumu bireyden bireye farklılık göstermektedir. Hastalığın belirtileri görülmesi durumunda mutlaka doktor desteği alınması gerekmektedir. Doktor tarafından konulan teşhise göre ilaç tedavisi başlatılmaktadır. İlaçlar ile kişinin panik düzeyinin azalması sağlanmaktadır. Ayrıca ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi de yapılmaktadır. Tedavi süreci doğru uygulandığı sürece hastalığın etkisi azalmaktadır. Agorafobi hastası olan bireylerin aile ve çevrelerine de büyük bir sorumluluk düşmektedir. Hasta dışarı çıkmak istemiyorsa aşırı zorlanmamalıdır. Bu konuda doktorun tavsiyesi dikkate alınarak yardımcı olunmaya çalışılmalıdır. Hastaya güvende olduğu ve yalnız olmadığı hissi verilmelidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bipolar Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR? Son yıllarda bireylerde en sık görülen hastalık türleri psikolojik hastalıklardır. Bu psikolojik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------